Antarktyda jak Kalifornia

Miliony lat temu Biały Kontynent był ciepły. Naukowcy opracowali metodę badania prehistorycznego klimatu.

Publikacja: 22.04.2014 18:50

50 mln lat temu Antarktyda wyglądała inaczej niż obecnie.

50 mln lat temu Antarktyda wyglądała inaczej niż obecnie.

Foto: materiały prasowe

— Badanie temperatury z zamierzchłej przeszłości pozwala nie tylko odtworzyć warunki klimatyczne, ale także pomaga przewidywać nadchodzące zmiany — powiedziała prof. Hagit Affek z Uniwersytetu Yale.

Badacze skupili się na Antarktydzie w epoce eocenu, około 40-50 mln lat temu. W tym okresie stężenie dwutlenku węgla w atmosferze było znacznie większe niż dzisiaj, a klimat Ziemi był zdeterminowany przez efekt cieplarniany.

W laboratorium prof. Affek naukowcy zastosowali nową technikę badania temperatury, jaka panowała w zamierzchłej przeszłości. Opisali ją na łamach magazynu „Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS). W muszlach kopalnych małży określali koncentrację dwóch izotopów związanych ze sobą. Stężenie izotopu węgla 13 i tlenu 18 pozwoliło ustalić temperaturę, w której muszle wzrastały.

Badacze odkryli że przeciętna temperatura w części Antarktydy wynosiła 17 st. C. Dzisiaj na wybrzeżu Kaliforni średnio notowane jest 14 stopni C.

Wody południowej części Oceanu Spokojnego miały wówczas 22 st. C, mniej więcej tyle ile dzisiaj u wybrzeży Florydy. Dzisiaj przeciętna temperatura wody na południu Pacyfiku wynosi 0 st. C.

— Pomiary temperatury z przeszłości z różnych części Antarktydy pozwoliły na ustalenie jak gorący był cały kontynent — powiedział Peter Douglas, główny autor artykułu w PNAS. — Teraz wiemy, że ciepło było na całym kontynencie, ale także, że niektóre części kontynentu były znacznie cieplejsze niż inne. Doszliśmy więc do wniosku, że globalne ocieplenie jest szczególnie wyraźne w pobliżu biegunów Ziemi.

— Udało nam się połączyć dane uzyskane różnymi technikami geochemicznymi i dowiedzieć się czegoś nowego o tym, jak system klimatyczny Ziemi działa w warunkach odmiennych od dzisiejszych — powiedziała prof. Affek.

Nauka
Picasso w świecie biznesu. Dlaczego powstają korporacyjne kolekcje sztuki
Nauka
Naukowcy potwierdzili 67-letnią hipotezę. „Niemożliwe” odkrycie
Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne