Skóra z hodowli

Zewnętrzną warstwę ludzkiej skóry stworzyli w laboratorium brytyjscy naukowcy. Posłuży do testów leków i kosmetyków — zamiast eksperymentów na zwierzętach.

Publikacja: 30.04.2014 08:29

Sztucznie wytworzona skóra wyeliminuje okrutne testy na zwierzętach

Sztucznie wytworzona skóra wyeliminuje okrutne testy na zwierzętach

Foto: 123RF

Osiągnięcie jest dziełem naukowców z zespołu dr Dusko Ilica z King's College London. Badaczom udało się wyhodować zewnętrzną warstwę skóry — naskórek — z komórek macierzystych. Zdaniem autorów pomysłu wykonany w ten sposób w laboratorium „materiał" przypomina oryginał i może być wykorzystany do badań i testów. Sprawę opisuje „Stem Cells Reports".

Warstwa skóry wyhodowana przez Brytyjczyków zachowuje się jak prawdziwa — pod względem przepuszczalności i wilgotności. Choć naukowcy od lat potrafią wytwarzać naskórek z próbek skóry pobranych od pacjentów, to właśnie ostateczny efekt odróżnia tę wyhodowaną z komórek macierzystych od dotychczas używanych.

Według dr Ilica, jedną z największych zalet technologii produkcji opracowanej przez jego zespół jest niski koszt oraz łatwość skalowania — czyli wytwarzania praktycznie dowolnej ilości potrzebnego naskórka. Przygotowanie materiału do badań w ten sposób w praktyce może oznaczać koniec — przynajmniej niektórych — testów na zwierzętach. Okrutne badania staną się po prostu nieopłacalne.

- Stosowanie modelu ludzkiego naskórka jest znacznie lepsze niż zabijanie królików, świń i szczurów tylko dla ich skóry, a później życie nadzieją, że wyniki badań da się przenieść na ludzi — a nie da się z powodu różnic w budowie skóry, przepuszczalności, immunologii i innych czynników — komentuje w BBC Troy Seidle z Humane Society International, organizacji obrony praw zwierząt.

Naukowcy już przewidują, że jednym z pierwszych celów badawczych będą genetycznie uwarunkowane choroby skóry (między innymi tak zwana rybia łuska) oraz zapalenia skóry.

Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia
Materiał Promocyjny
Budujemy cyfrową tarczę bezpieczeństwa surowcowego