Reklama
Rozwiń

Szczepionka na ebolę

Eksperymentalny preparat testowany w Europie i Afryce jest skuteczny – twierdzą lekarze z Genewy.

Aktualizacja: 03.04.2015 16:20 Publikacja: 03.04.2015 12:40

Ostatnia faza badań klinicznych szczepionki rozpoczęła się już w Afryce.

Ostatnia faza badań klinicznych szczepionki rozpoczęła się już w Afryce.

Foto: AFP

Nie ma lekarstwa z atestem, ani szczepionki przeciwko eboli, ale Światowa Organizacja Zdrowia w ubiegłym roku dopuściła do prób specyfiki, które mogłyby potencjalnie powstrzymać epidemię w Afryce Zachodniej.

Wstępne badania kliniczne przeszedł preparat VSV-ZEBOV opracowany przez firmę Merck, wytwarzany przez Agencję Zdrowia Publicznego Kanady. „VSV-ZEBOV pobudza produkcję przeciwciał zdolnych do neutralizacji wirusa Ebola" napisali w oświadczeniu zespól lekarzy z Hopitaux Universitaires de Geneve (HUG)

Badania kliniczne fazy pierwszej obejmowały 158 ochotników w Szwajcarii, Niemczech, Gabonie i Kenii. Wyniki opublikowali na łamach magazynu „New England Journal of Medicine". Wykazały one, że skuteczne mogą być nawet niewielkie ilości szczepionki.

Pierwsza faza badań klinicznych miała na celu przetestowanie bezpieczeństwa szczepionki. Różne zespoły lekarzy badały działanie preparatu w dawkach od 300 tys. do 50 mln cząsteczek. Lekarze piszą, że nawet najmniejsza liczba cząsteczek preparatu była w stanie wywołać reakcję obronną organizmu.

Analizy po 6 i 12 miesiącach od zaszczepienia powinny określić czy pojedyncze wstrzyknięcie wystarczyło do wywołania trwałej odpowiedzi immunologicznej i czy będą potrzebne kolejne.

Od wybuchu epidemii w Gwinei w grudniu 2013 roku, wirusem Ebola zaraziło się ponad 25 tys. osób w dziewięciu krajach. Zmarło ponad 10,4 tys. Większość zgonów nastąpiła w Liberii, Sierra Leone i Gwinei.

Badania kliniczne trzeciej fazy, które mają na celu ostateczne przetestowanie skuteczności rozpoczęły się już w Gwinei. „Ustalą one czy będą możliwe szczepienia na dużą skalę, które będą w stanie ochronić całą ludność przed wirusem Ebola" — piszą lekarze z HUG.

Badacze przyznali, że VSV-ZEBOV prawie u wszystkich ochotników wywołała reakcje zapalne, takie jak gorączka i ból mięśni. U jednego na pięciu ochotników szczepionka powodowała bóle stawów przez około 10 dni. Niektórzy mieli też wysypkę przez kilka tygodni.

Badania zawieszone zostały na krótko pod koniec ubiegłego roku, po tym, jak u kilku wolontariuszy wystąpiły niespodziewane bóle stawów, ale wznowione po zmniejszeniu dawki szczepionki.

Nauka
Zaskakujący zwrot ewolucji. Ten gatunek odnowił cechy sprzed milionów lat
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców. Zmienia nasz obraz neandertalczyków
Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć