Wyspa położona 1000 km na południe od Tokio pojawiła się w listopadzie 2013 roku. Wyłoniła się spod fal Oceanu Spokojnego w łańcuchu wysp Ogasawara tuż obok wyspy Nishino-shima. Nowy ląd utworzony został ze schłodzonej lawy wydobywającej się z podwodnego wulkanu. Kolejne erupcje wulkaniczne naniosły tyle lawy, że nowa wyspa wchłonęła starszą.

Teraz jest to właściwie naga skała. Ma zaledwie 2,46 km kw. Pewnego dnia zostanie pokryta roślinnością i pojawią się na niej zwierzęta.

— Koncentrujemy się na obserwacji wyspy, ponieważ będziemy mogli zobaczyć punkt wyjścia procesów ewolucyjnych — powiedział agencji AFP prof. Naoki Kachi, szef zespołu badaczy wyspy z Metropolitalnego Uniwersytetu Tokijskiego.

Guano i gubione przez ptaki pióra wypluwane resztki pokarmu i gnijące szczątki ptaków — w końcu utworzą glebę zawierającą składniki odżywcze. To podatny grunt dla nasion przenoszonych przez wiatr, lub wodę i ptaki w układzie trawiennym.

— Najbardziej jesteśmy zainteresowani wpływem ptaków na ekosystem roślinny — powiedział prof. Kachi. — Jak ich ciała, które rozkładając się stają się naturalnym nawozem wzbogacają wegetację, a jednocześnie przyczyniają się do niszczenia szaty roślinnej.