Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 19.05.2015 17:55 Publikacja: 19.05.2015 17:32
Nowy ląd utworzony został ze schłodzonej lawy wydobywającej się z podwodnego wulkanu
Foto: AFP
Wyspa położona 1000 km na południe od Tokio pojawiła się w listopadzie 2013 roku. Wyłoniła się spod fal Oceanu Spokojnego w łańcuchu wysp Ogasawara tuż obok wyspy Nishino-shima. Nowy ląd utworzony został ze schłodzonej lawy wydobywającej się z podwodnego wulkanu. Kolejne erupcje wulkaniczne naniosły tyle lawy, że nowa wyspa wchłonęła starszą.
Teraz jest to właściwie naga skała. Ma zaledwie 2,46 km kw. Pewnego dnia zostanie pokryta roślinnością i pojawią się na niej zwierzęta.
W organizmach delfinów, które żyją w Zatoce Meksykańskiej, znaleziono fentanyl – niezwykle silny opioid syntetyczny o działaniu podobnym do morfiny, ale silniejszym – wynika z opublikowanego w czasopiśmie naukowym "iScience" badania.
Biologom udało się szczegółowo udokumentować strategię polowania orek na rekina wielorybiego. Na zdjęciach i nagraniach została utrwalona taktyka stada wymierzona w „największą rybę na świecie”.
Podczas lotu nad Grenlandią i testów radaru UAVSAR naukowcom udało się uchwycić Camp Century – opuszczone „miasto pod lodem” stworzone przez armię USA w czasie Zimnej Wojny. – Dzięki nowym danym poszczególne struktury w tajemniczym mieście są widoczne w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziano” – komentuje Chad Greene naukowiec z NASA specjalizujący się w badaniu kriosfery, czyli powłoki lodowej Ziemi.
Naukowcy regularnie badają jak picie kawy wpływa ona na nasze zdrowie. Tym razem przyjrzeli się dokładniej, jak oddziałuje ona na mikrobiom jelitowy człowieka.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Od dekad północny biegun magnetyczny Ziemi stale przesuwa się w kierunku Rosji. Ok. 30 lat temu proces ten przyspieszył. Zmiany były tak znaczące, że w 2019 r. ogłoszono nowy Światowy model magnetyczny (World Magnetic Model - WMM). Ponieważ biegun cały czas się przesuwa, wkrótce ma być wprowadzona kolejna aktualizacja – przypomina Newsweek.com. Przesuwanie się bieguna i zmiana WMM to coś znaczenie więcej niż naukowa ciekawostki. Wpływają one na pracę wszystkich systemów nawigacyjnych. Również tych, które każdy z nas ma w swoim smartfonie.
Biologom udało się szczegółowo udokumentować strategię polowania orek na rekina wielorybiego. Na zdjęciach i nagraniach została utrwalona taktyka stada wymierzona w „największą rybę na świecie”.
Nowy raport Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) alarmuje o niepokojącym stanie oceanów. Naukowcy zauważają, że mierzą się one z ekstremalnie wysokimi temperaturami, utratą tlenu oraz zakwaszeniem. A to jedynie część problemów.
Światowe oceany mogą być w większym niebezpieczeństwie, niż sądzono – zdaniem naukowców stoją one bowiem w obliczu „potrójnego zagrożenia”. Eksperci zachodzące w środowisku zmiany porównują do tych sprzed około 252 milionów lat. Wówczas Ziemia doświadczyła największego znanego w historii wymierania.
W ciągu ostatnich dwóch dekad ponad 56 proc. oceanów na świecie zmieniło kolor w stopniu, który znacznie przekracza naturalne procesy – wynika z nowego badania. Mowa o obszarze większym niż cała powierzchnia lądu na Ziemi – zaznaczają naukowcy, dodając, że nie chodzi o sam kolor wody, lecz o to, że te zmiany odzwierciedlają przemiany zachodzące w ekosystemach.
Francja wysłała dodatkowe szwadrony policji, aby stłumić zamieszki na wyspie Nowa Kaledonia na Pacyfiku. Otworzyła także drzwi do wynegocjowania porozumienia ze zwolennikami i przeciwnikami niepodległości wyspy.
Siły Powietrzne USA musiały zdetonować rakietę międzykontynentalną Minuteman III nad Pacyfikiem w czasie testu tej broni, który zakończył się niepowodzeniem.
Najnowszy rosyjski okręt podwodny z napędem atomowym, Generalissimus Suworow, w sierpniu trafi na stałe do bazy marynarki wojennej Rosji na Kamczatce - informuje agencja TASS.
Pod koniec 2024 roku lub w pierwszej połowie 2025 roku Rosja zamierza sformować dywizjon okrętów podwodnych, które będą uzbrojone w torpedy Posejdon, które mogą przenosić głowice atomowe - poinformowała agencja TASS.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas