Reklama
Rozwiń

Naukowcy pod żaglami

Francuski szkuner „Tara” przez ostatnie cztery lata pływał po wszystkich oceanach z naukowcami na pokładzie, w ramach ekspedycji Tara Oceans. Celem misji było szczegółowe poznanie górnej warstwy oceanów — do 200 metrów głębokości.

Aktualizacja: 25.05.2015 13:07 Publikacja: 25.05.2015 12:56

Podczas czterech lat naukowa załoga szkunera pobrała 35 tysięcy próbek planktonu

Podczas czterech lat naukowa załoga szkunera pobrała 35 tysięcy próbek planktonu

Foto: materiały prasowe

Poprzednio statek uczestniczył w ekspedycji Tara Arctic w kierunku bieguna północnego, a jej celem było zbadanie tempa globalnego ocieplenia i zanieczyszczeń okolic okołobiegunowych. „Tara" ponad 500 dni dryfowała w kierunku bieguna, uwięziona w lodowym paku i dotarła na odległość zaledwie 160 km od bieguna. Wyniki ekspedycji były kluczowe dla europejskiego programu naukowego Damokles.

Obecnie trwa opracowywanie materiału zgromadzonego podczas ostatniej wyprawy. Po raz kolejny badacze przekonują się, że głębiny są najsłabiej poznanym środowiskiem na naszej planecie. Żyją w nich mikroorganizmy tworzące plankton — kluczowe, pierwsze ogniwo łańcucha pokarmowego, na końcu którego znajduje się człowiek. Wytwarzają one połowę tlenu wchłanianego przez ludzi. Lepsze poznanie planktonu było podstawowym celem ostatniej wyprawy „Tary".

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Nauka
Zaskakujący zwrot ewolucji. Ten gatunek odnowił cechy sprzed milionów lat
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców. Zmienia nasz obraz neandertalczyków
Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć