Australijscy badacze: Ryby stresują się oddzielone od ławicy

Ryby zamieszkujące rafy koralowe doznają dużego stresu i zaczynają tracić wagę, jeżeli zostaną oddzielone od innych ryb, z którymi tworzą ławicę - wynika z badań naukowców z australijskiego Uniwersytetu Jamesa Cooka w Queensland.

Publikacja: 22.09.2016 05:51

Australijscy badacze: Ryby stresują się oddzielone od ławicy

Foto: By Citron (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Badacze w ramach eksperymentum badając zachowania garbików zielonych - ryb zamieszkujących Wielką Rafę Koralową - oddzielili część ryb od ławicy, obserwując jednocześnie pozostałe ryby, którym pozwolono nadal żyć w grupie.

Lauren Nadler, szefowa zespołu prowadzącego badania opisane w "Journal of Experimental Biology" wyjaśniła, że okazało się, iż oddzielone od ławicy garbiki zaczęły tracić na wadze i wykazywały wyższy poziom metabolizmu, co wskazywało na silny stres, którego doznawały.

- Podejrzewaliśmy już wcześniej, że łączenie się ryb w ławicę ma "uspokajający efekt", ale przed przeprowadzeniem tych badań nie wiedzieliśmy jak duże znaczenie ma to dla poszczególnych ryb - wyjaśniła.

Nadler podkreśliła, że odizolowane od ławicy ryby straciły na wadze już po pierwszym tygodniu eksperymentu. Ich metabolizm był o 26 proc. szybszy, niż ryb żyjących w ławicy.

Garbiki zielone tworzą często liczące 1000 osobników ławice. Badacze wyjaśniają, że w ten sposób łatwiej im jest zdobywać pożywienie i chronić się przed drapieżnikami.

Samotnie żyjący garbik, przy szybszym metabolizmie, potrzebowałby więcej jedzenia niż ryba żyjąca w ławicy, a jednocześnie zdobycie go byłoby bardziej ryzykowne, ze względu na możliwość samotnej konfrontacji z drapieżnikiem.

Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne