Naukowcy odkryli, że neurony alkoholika nie świecą

Naukowcy zidentyfikowali aktywność neuronową i obszary w mózgu, które pokazują nasz stosunek do alkoholu. Już pierwszy kieliszek pozwala ocenić nasz sposób picia.

Aktualizacja: 22.11.2019 13:35 Publikacja: 22.11.2019 13:29

Naukowcy odkryli, że neurony alkoholika nie świecą

Foto: stock.adobe.com

Okazjonalne picie alkoholu jest powszechne. Jednak część osób pijących narażona jest na negatywne skutki zdrowotne - w tym uzależnienie. Naukowcy od dawna poszukują odpowiedzi na pytanie dlaczego alkohol powoduje tak radykalnie różne skutki u osób go spożywających. Jak to się dzieje, że część osób może pić przez całe dorosłe życie bez wpadania w nałóg, podczas gdy inne bardzo szybko mają problem.

Nowe badanie przeprowadzone przez neurobiologów z Uniwersytetu Vanderbilta i Instytutu Salka dostarcza wstępnych odpowiedzi na te pytania, stara się też wyjaśnić przyczyny przejścia od umiarkowanego do nałogowego spożywania alkoholu. Artykuł dotyczący badań ukaże się w tym tygodniu w czasopiśmie "Science".

Zespół badaczy zwrócił uwagę, że nawet jeśli ludzie mają taką samą możliwość picia, dzielą się na trzy grupy: pijących lekko, ciężko i kompulsywnie (ci ostatni kontynuują picie nawet jeśli konsekwencje są opłakane).

Naukowcy stworzyli scenariusz, aby ocenić, w jaki sposób predyspozycje współgrają z doświadczeniem podczas picia. Śledzili zarówno pierwsze doświadczenia z alkoholem, jak i rozwój sytuacji w różnych odstępach czasowych. Wykorzystując miniaturowe mikroskopy, śledzili luminescencję aktywności w neuronach osób, które piły alkohol. Im jaśniejsze i bardziej aktywne stawały się neurony, tym mniej prawdopodobne było, że uczestnik będzie dalej rozwijał charakterystyczne dla nałogowców zachowania związane z piciem alkoholu. Neurony osób pijących ciężko i kompulsywnie zachowywały się odwrotnie, uspakajały się i zmniejszały aktywność. Co ciekawe, różnice w aktywności neuronowej obserwowano już podczas pierwszej wypitej szklaneczki alkoholu, na długo przed pojawieniem się zachowań nałogowych - to pozwoliło badaczom przewidywać z wyprzedzeniem, które z badanych osób będą wykazywać problematyczne zachowania związane z piciem.

W rezultacie, wyniki pomogły skonstruować nowy model zachowań, a zespół zidentyfikował specyficzny obwód korowo-mózgowy, który służy zarówno jako biomarker, jak i platforma komórkowa dla ewentualnego rozwoju zachowań przymusowego picia.

- W naszym laboratorium skupiamy się na neurobiologii uzależnień i zrozumieniu, w jaki sposób wzorce aktywności neuronowej prowadzą do przymusowego zażywania narkotyków i alkoholu -  powiedział autor badania, Cody Siciliano. - Początkowo staraliśmy się zrozumieć, w jaki sposób mózg jest zmieniany przez picie. (…) W w trakcie tego procesu natknęliśmy się na zaskakujące odkrycie. W oparciu o aktywność neuronową, już przy pierwszym kieliszku byliśmy w stanie przewidzieć, które osoby staną się nałogowcami - dodał.

Nauka
Zaskakujący eksperyment z dzikimi rybami. „Tak, jakby one nas studiowały, a nie odwrotnie”
Nauka
Wilki same się udomowiły? Ciekawy wynik matematycznej symulacji
Nauka
Zaskakujące odkrycie dotyczące jądra Ziemi. Co dzieje się w środku planety?
Nauka
"Ogromne konsekwencje" decyzji Donalda Trumpa. Wstrzymane badania nad HIV i malarią
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Nauka
Naukowcy: Olbrzymi podwodny wulkan może wybuchnąć przed końcem 2025 roku
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń