Reklama
Rozwiń

Ptasie potyczki z sąsiadami

W towarzystwie dobrych sąsiadów wolniej się starzejesz i jesteś zdrowszy.

Aktualizacja: 17.10.2017 21:30 Publikacja: 16.10.2017 18:25

Ptasie potyczki z sąsiadami

Foto: Stock Adobe

Podobnie jak ludzie, wiele dzikich zwierząt posiada własny kawałek ziemi lub terytorium, którego rygorystycznie bronią przed intruzami. Dobrzy sąsiedzi, którzy szanują granice terytorium, to mniej pracy i stresu dla właścicieli. Wydaje się, że niektórzy sąsiedzi są lepsi od innych. Dobrzy sąsiedzi to członkowie rodziny; dzielą się genami i dlatego powstrzymują się od walki o przestrzeń czy ingerowanie w terytorium. Inni dobrzy sąsiedzi to tacy, którzy dobrze się znają, utrzymują pokój, współpracują ze sobą i przestrzegają zasad, aby zapobiec zmianie granic i uniknąć nawiązywania nowych, dobrosąsiedzkich stosunków.

Naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Anglii obserwowali populację namorzynka seszelskiego, endemicznego ptaszka zamieszkującego Seszele, aby sprawdzić, czy właściciele prywatnych terytoriów prowadzą spokojniejsze, a w efekcie zdrowsze życie, jeśli mają dobrych sąsiadów. Oczywiście, jak w każdej zbiorowości zdarzały się drobne nieporozumienia, jednak nie dochodziło do nich nigdy, jeśli przeciwnicy byli spokrewnieni lub znali się od lat.

W następnym etapie zbadano kondycję i długość telomerów. Jest to element strukturalny chromosomu zapewniający mu stabilność. Chroni materiał genetyczny, ale skraca się podczas każdego podziału komórki. Ten proces wiąże się ze starzeniem, a co za tym idzie, długością życia i powstawaniem nowotworów.

Właściciele terytoriów, którzy dzielili je z krewnymi i znajomymi, wykazywali mniejszą stratę telomerów. Jeśli w okolicy pojawiali się obcy, tracili kondycję i podupadali na zdrowiu.

Naukowcy stwierdzili również, że efekt posiadania dobrych sąsiadów był ważniejszy na gęsto zasiedlonych obszarach, gdzie liczba granic do utrzymania jest większa.

– Właściciele terytoriów, którzy nieustannie walczą z sąsiadami, są zdenerwowani i mają mało czasu na robienie innych ważnych rzeczy, takich jak znalezienie żywności i rozmnażanie, co w konsekwencji negatywnie wpływa na ich zdrowie – mówi Kat Bebbington, główna autorka projektu.

W świecie, w którym naturalne siedliska dzikich zwierzęta są coraz częściej ograniczane, zrozumienie, w jaki sposób relacje między sąsiadami wpływają na zdrowie i życie jednostek, ma kluczowe znaczenie.

Podobne zjawisko zachodzi w osiedlach ludzi. Jeśli żyjesz obok sąsiada od lat, to jesteście dużo bardziej skłonni do wzajemnego zaufania i pomocy.

Polacy bez badań wiedzą o tym zjawisku od lat. Jak mówił Kazimierz Pawlak o swoim sąsiedzie Kargulu: „Wróg? A wróg! Ale mój, swój, nasz – na własnej krwi wyhodowany!".

Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Materiał Partnera
Wielkie nieobecne. Kobiety we władzach spółek
Materiał Partnera
Oszukują i rozdają nagrody. Tego (na pewno!) nie wiesz o storczykach