Działania programów niekoniecznie muszą się odnosić bezpośrednio do tworzenia terenów inwestycyjnych, aby wspierane przez nie projekty również przynosiły efekty w postaci przyciągnięcia inwestorów.
Na to pośrednio mogą wpływać także te związane z:
- marketingiem (promocją regionów),
- wspieraniem współpracy środowisk naukowych i przedsiębiorców (w tym tworzeniem klastrów, inkubatorów przedsiębiorczości, parków naukowo-technologicznych, centrów zaawansowanych technologii itp.),
- turystyką biznesową.
Przykładowo dla Polski wschodniej rozwój infrastruktury turystyki kongresowej i biznesowej wspiera działanie nr 3.2. Przecież tym, co może pomóc w przyciągnięciu zagranicznych biznesmenów, jest profesjonalnie zorganizowany system centrów targowych, wystawienniczych i konferencyjnych. To dobre miejsce na promowanie regionu zarówno pod względem gospodarczym, jak i turystycznym.
[b]Działanie 3.2 jest skierowane do miast wojewódzkich Polski wschodniej (Lublin, Rzeszów, Białystok, Olsztyn, Kielce) oraz gmin należących do potencjalnego obszaru metropolitalnego.[/b] Ten ostatni jest rozumiany jako teren bezpośredniego oddziaływania społeczno-gospodarczego stolicy regionu.
W przypadku tego działania na dotacje mogą liczyć inwestycje infrastrukturalne związane z budową i innymi robotami budowlanymi oraz wyposażeniem obiektów wystawienniczych, targowych, kongresowych oraz konferencyjnych, umożliwiających organizację imprez o charakterze ponadregionalnym i międzynarodowym. Wsparcie przeznaczone jest dla dużych projektów. Dlatego minimalna wartość inwestycji to 20 mln zł. Miasta mogą otrzymać dofinansowanie do 70 proc. poniesionych kosztów.
[ramka][b]Ważne informacje[/b]
Za realizację poddziałania 6.2.2 „Wsparcie działań studyjno-koncepcyjnych w ramach przygotowania terenów inwestycyjnych dla projektów inwestycyjnych” programu „Innowacyjna gospodarka” odpowiada Ministerstwo Gospodarki (Departament Wdrażania Programów Operacyjnych).
Na stronie internetowej urzędu ([link=http://www.mg.gov.pl]www.mg.gov.pl[/link]) publikowane są wszystkie niezbędne informacje na ten temat, w tym regulaminy poszczególnych konkursów oraz kryteria wyboru projektów.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem realizacji tego programu najbliższy nabór wniosków ma się rozpocząć już jutro, czyli 1 października. [b]Wnioski będą przyjmowane do 30 października 2009 r.[/b]
Dodatkowe informacje na ten temat można uzyskać, wysyłając e-mail na adres: [mail=622.POIG@mg.gov.pl]622.POIG@mg.gov.pl[/mail].
Warto także korzystać z doświadczeń tych, którym udało się uzyskać taką dotację. A do końca sierpnia Ministerstwo Gospodarki podpisało już 15 umów o dofinansowanie takich projektów (wyłonionych w poprzednich konkursach) na łączną kwotę 5,1 mln zł. Wśród beneficjentów są m.in.: Słupsk, Zabrze, Toruń, Dąbrowa Górnicza, Poznań, Giżycko i Głogów.
Pełna lista JST, które otrzymały wsparcie, jest dostępna na podanej wyżej stronie. [/ramka]