[b]Kazimiera Tarkowska, wójt Kleszczowa, pomysłodawca utworzenia konsorcjum gmin, które w unikatowy sposób pozyskuje środki na inwestycje:[/b] Obecna bardzo dobra sytuacja finansowa gminy Kleszczów wynika z faktu, że na jej terenie zlokalizowana jest największa w Polsce kopalnia węgla brunatnego i największa w Polsce elektrownia. Ponieważ około 2017 roku kopalnia zakończy wydobycie węgla, podjęliśmy już przed ok. 10 laty decyzję o utworzeniu stref przemysłowych – przygotowanych i całkowicie uzbrojonych terenów dla nowych inwestorów. Rozwiązania te mają zapobiec drastycznemu zmniejszeniu dochodów budżetu gminy oraz pomagać w tworzeniu nowych miejsc pracy dla mieszkańców gminy.
[b]Jakie obszary przeznaczono dla nowych inwestycji?[/b]
Tereny dla stref przemysłowych zostały zaplanowane w planie zagospodarowania przestrzennego gminy. Ulokowano je na przeważnie słabych gruntach rolnych (klasa V i VI), a także w terenach z przewagą nieużytków. Tak jest w przypadku strefy przemysłowej nr 4 w Bogumiłowie, która sąsiaduje ze składowiskiem popiołów Elektrowni Bełchatów.
[b]Jakie działania podjęła gmina, aby przygotować tereny inwestycyjne?[/b]
Strefy przemysłowe zostały przewidziane w planie zagospodarowania przestrzennego gminy. Powołaliśmy Fundację Rozwoju Gminy Kleszczów, która jest koordynatorem działań służących rozwojowi gospodarczemu gminy oraz przyciąganiu inwestorów. Tereny w kleszczowskich strefach przemysłowych mają jednego właściciela i uregulowany status prawny. Każda z działek ma zapewniony dostęp do pełnej infrastruktury technicznej: wodociągu, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, sieci gazowej, energetycznej i telekomunikacyjnej. Uzbrajaniem terenów inwestycyjnych zajęła się gmina.