Obliczenie nowej emerytury, gdy znajdą się dokumenty

Może się zdarzyć tak, że osoba, która otrzymała emeryturę liczoną według nowych zasad po jakimś czasie znajdzie dokumenty o zatrudnieniu i zarobkach, których uwzględnienie mogłoby korzystnie wpłynąć na wysokość świadczenia

Aktualizacja: 14.06.2010 07:25 Publikacja: 13.01.2010 05:00

Obliczenie nowej emerytury, gdy znajdą się dokumenty

Foto: www.sxc.hu

Jak wygląda to w wypadku, gdy dokumenty znajdzie emeryt, który ma obliczoną emeryturę w całości według nowych zasad?

[b]Jeśli znajdą się dokumenty dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 1999 r., to być może warto będzie ponownie ustalić kapitał początkowy i na nowo wyliczyć emeryturę.[/b]

Jak to zrobi ZUS? Na nowo obliczy kapitał początkowy i zwaloryzuje go do momentu przyznania emerytury po raz pierwszy. Doda go do składek zgromadzonych i zwaloryzowanych na dzień przyznania emerytury po raz pierwszy. Sumę podzieli przez średnie dalsze trwanie życia osoby w chwili przyznawania emerytury. Tak obliczone świadczenie zwaloryzuje (jeśli w międzyczasie miały miejsce waloryzacje) i wypłaci w nowej wysokości od miesiąca zgłoszenia wniosku.

Jeśli zaś emeryt znajdzie dokumenty dotyczące okresu od 1 stycznia 1999 r. do ustalenia emerytury, to prawdopodobnie nie wpłynie to na jej wysokość. Zmiana może bowiem dotyczyć w takim wypadku tylko wysokości składek emerytalnych – te zaś są ewidencjonowane na koncie ubezpieczonego w ZUS.

Trudno będzie podważyć, że wpłynęły one w nieprawidłowej wysokości (bo np. pracodawca nie zgłosił pracownika do ubezpieczeń i nie płacił składek). Tym bardziej nie uda się zakwestionować liczby środków w OFE.

Operacja taka może się jednak opłacić tym, którzy mają krótki staż pracy i w związku z tym nie otrzymują nawet minimalnej emerytury. Udowodnienie nowych okresów zatrudnienia może spowodować, że kobieta będzie legitymować się 20-letnim stażem (mężczyzna – 25-letnim) i tym samym zyska prawo do takiej minimalnej emerytury na podstawie art. 87 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

[b]W wypadku osób pobierających mieszane emerytury może pomóc odnalezienie dokumentów poświadczających zatrudnienie lub zarobki zarówno sprzed 1999 r., jak i późniejsze.[/b] ZUS jeszcze raz obliczy emeryturę mieszaną, czyli z zastosowaniem art. 183 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=45145DA139EDBC4594274DA37A728344?id=172511]ustawy o emeryturach i rentach z FUS[/link] – osobno jej starą i nową część, od daty przyznania świadczenia.

W zależności od sytuacji może więc przyjąć korzystniejszy kapitał początkowy (w odniesieniu do części liczonej po nowemu), a także zwiększyć liczbę okresów składkowych lub podstawę wymiaru (w części liczonej po staremu).

Potem ZUS wyliczy emeryturę mieszaną (w takich proporcjach jak za pierwszym razem), a następnie zwaloryzuje ją (jeśli w międzyczasie były waloryzacje). W nowej kwocie zacznie ją wypłacać od miesiąca zgłoszenia wniosku o przeliczenie.

[ramka] [b][link=http://www.rp.pl/temat/418484.html]Zobacz cały poradnik[/link][/b][/ramka]

Jak wygląda to w wypadku, gdy dokumenty znajdzie emeryt, który ma obliczoną emeryturę w całości według nowych zasad?

[b]Jeśli znajdą się dokumenty dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 1999 r., to być może warto będzie ponownie ustalić kapitał początkowy i na nowo wyliczyć emeryturę.[/b]

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr