Jak wygląda to w wypadku, gdy dokumenty znajdzie emeryt, który ma obliczoną emeryturę w całości według nowych zasad?
[b]Jeśli znajdą się dokumenty dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 1999 r., to być może warto będzie ponownie ustalić kapitał początkowy i na nowo wyliczyć emeryturę.[/b]
Jak to zrobi ZUS? Na nowo obliczy kapitał początkowy i zwaloryzuje go do momentu przyznania emerytury po raz pierwszy. Doda go do składek zgromadzonych i zwaloryzowanych na dzień przyznania emerytury po raz pierwszy. Sumę podzieli przez średnie dalsze trwanie życia osoby w chwili przyznawania emerytury. Tak obliczone świadczenie zwaloryzuje (jeśli w międzyczasie miały miejsce waloryzacje) i wypłaci w nowej wysokości od miesiąca zgłoszenia wniosku.
Jeśli zaś emeryt znajdzie dokumenty dotyczące okresu od 1 stycznia 1999 r. do ustalenia emerytury, to prawdopodobnie nie wpłynie to na jej wysokość. Zmiana może bowiem dotyczyć w takim wypadku tylko wysokości składek emerytalnych – te zaś są ewidencjonowane na koncie ubezpieczonego w ZUS.
Trudno będzie podważyć, że wpłynęły one w nieprawidłowej wysokości (bo np. pracodawca nie zgłosił pracownika do ubezpieczeń i nie płacił składek). Tym bardziej nie uda się zakwestionować liczby środków w OFE.