Taka osoba dostanie wsparcie pod warunkiem, że nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia albo innej pracy zarobkowej, by sprawować opiekę nad osobą niepełnosprawną.
Najwięcej wątpliwości budzi to, o jakie inne osoby chodzi. Z ustawy wynika (art. 17 ust. 1a), że osobie innej niż spokrewniona w pierwszym stopniu, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, przysługuje ono, gdy nie ma osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu albo gdy nie jest ona w stanie sprawować opieki. Ocena, czy np. dzieci lub rodzice, a więc zobowiązani do alimentacji w pierwszej kolejności, nie są w stanie sprawować opieki nad matką lub dzieckiem, co dawałoby możliwość przyznania świadczenia pielęgnacyjnego wnuczce lub babci, należy do gminy.
Nie każdy opiekun otrzyma wsparcie. Nie dostanie go ten, kto ma prawo do emerytury, renty (inwalidzkiej, z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, strukturalnej lub socjalnej), zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego. Przeszkodą jest również to, że osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to niepełnosprawne dziecko, do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym albo do świadczenia pielęgnacyjnego na to lub inne dziecko.
Także pewne sytuacje życiowe podopiecznego wyłączają możliwość otrzymania wsparcia. Nie może on pozostawać w związku małżeńskim. Nie ma przy tym znaczenia, czy jego małżonkiem jest opiekun czy ktoś inny. Nie przysługuje ono również wtedy, gdy niepełnosprawny został umieszczony w rodzinie zastępczej (z wyjątkiem rodziny spokrewnionej). Przeszkodą jest także przebywanie niepełnosprawnego w placówce zapewniającej całodobową opiekę.
[srodtytul]Na jaki czas[/srodtytul]
W tym roku zmienił się też okres, na jaki świadczenie pielęgnacyjne może być przyznane. Prawo do niego jest ustalane na czas ważności orzeczenia o niepełnosprawności. Jeśli zostało wydane na czas nieokreślony, to tak zostanie przyznane wsparcie. Jeśli zaś orzeczenie było wydane na czas określony – to do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.