Jak wykupić korzystnie ziemię na własność

W przyszłym roku tracą moc przepisy o bonifikatach przy przekształceniu użytkowania wieczystego. Podpowiadamy, jak z nich jeszcze skorzystać

Publikacja: 02.02.2010 03:00

Jak wykupić korzystnie ziemię na własność

Foto: www.sxc.hu, James White

Wykupić, nie wykupić? To dylemat, przed którym stoi wielu użytkowników wieczystych. Być może podjęcie decyzji ułatwi im wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 26 stycznia 2010 r. Sędziowie zdecydowali, że jeszcze tylko przez 18 miesięcy będą obowiązywać korzystne dla użytkowników bonifikaty przy wykupie (okres ten liczy się od daty publikacji wyroku w Dzienniku Ustaw). Potem przepisy w ich sprawie stracą ważność, a ich miejsce mają zająć nowe.

TK uznał bowiem, że nie można narzucać ustawą właścicielowi (czyli samorządom i Skarbowi Państwa) obowiązkowych upustów podczas wykupu. Chodzi o art. 4 ust. 8 i 9 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=61D70C15EF459DEB46A601B6E89B6302?id=179106] ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości[/link] (DzU z 2005 r. nr 175, poz. 1459 ze zm.; dalej: ustawa).

Kiedy konkretnie przepisy stracą ważność? Dokładnie nie wiadomo, bo wyroku TK jeszcze nie opublikowano (druk nastąpi lada dzień). Będzie to jednak na przełomie sierpnia i września 2011 r.

[srodtytul]Dwa systemy[/srodtytul]

W tej chwili można przekształcić użytkowanie wieczyste we własność na dwa sposoby. Pierwszy opiera się na ustawie z 29 lipca 2005 r. Drugi wiąże się z tym, że w części miast (przede wszystkim tych dużych) przyjęto uchwały, które przewidują możliwość wykupu. Często zawierają one korzystniejsze bonifikaty od tych z ustawy, wynoszące niejednokrotnie nawet od 90 do 95 proc. opłaty. To od użytkownika wieczystego zależy, który system wybierze (ustawa czy uchwała).

Nie wszyscy jednak mają wybór. W wielu miastach (głównie mniejszych) i miejscowościach rady miast (gmin) nie zdecydowały się na wprowadzenie korzystnego przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Oznacza to, że tam można korzystać tylko z tych, które przewiduje ustawa. I to przede wszystkim te osoby odczują skutki wyroku TK. Orzeczenie nie dotyczy drugiego rodzaju wykupu, czyli tego wynikającego z uchwał.

[srodtytul]Przekształcić z ustawą[/srodtytul]

Ustawa przewiduje [b]bonifikaty przy przekształceniu w wysokości 50 i 90 proc. opłat.[/b] Czym jest ta opłata? To różnica między wartością prawa własności i prawa użytkowania wieczystego.

Na pierwszy, niższy upust mogą liczyć osoby fizyczne, które prawo wieczystego użytkowania uzyskały przed 5 grudnia 1990 r., oraz ich następcy prawni. W takiej samej wysokości upust otrzymają użytkownicy nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków.

Z drugiej, znacznie wyższej bonifikaty mogą skorzystać użytkownicy wieczyści, których dochód miesięczny na jednego członka rodziny nie przekracza przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za

ostatnie półrocze poprzedzające rok złożenia wniosku o przekształcenie. Ogłasza je prezes Głównego Urzędu Statystycznego w Monitorze Polskim. Za ostatnie półrocze 2009 r. jeszcze tego nie zrobił, ale w drugim półroczu 2008 r. było to 2666, 77 zł. Dużej różnicy raczej być nie powinno.

[b]Uwaga! Może być i tak, że użytkownikowi wieczystemu przysługuje pierwszy i drugi rodzaj bonifikaty. Wówczas urzędnik ma obowiązek zastosować przy przekształceniu tę korzystniejszą, czyli wyższą[/b] (art. 4 ust. 12 ustawy.)

To jednak nie wszystko. Zgody na udzielenie tych bonifikat musi udzielić wojewoda w formie zarządzenia (w wypadku nieruchomości Skarbu Państwa) lub uchwałą rada miasta (gminy) albo sejmik województwa (gdy chodzi o nieruchomości samorządu terytorialnego), co wydłuża wszelkie formalności.

Do 7 stycznia br. urzędnicy musieli występować o taką zgodę dla każdego użytkownika oddzielnie. Tego dnia zaś weszła w życie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=333887]nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami (DzU z 2009 r. nr 206, poz. 1590)[/link], która uprościła te zasady. Oznacza to, że od 7 stycznia wspomniane organy mogą udzielić jednej generalnej zgody, która wywiera skutek wobec wszystkich przekształcających. Znacznie to uprasza i skraca rozpatrzenie wniosku.

[ramka][srodtytul]Dlaczego się opłaca[/srodtytul]

[b]W ubiegłym roku wiele miast podniosło opłaty za użytkowanie wieczyste. Rekordowa podwyżka wyniosła 1000 proc. Dlaczego tak się dzieje?[/b] Roczna opłata za użytkowanie wieczyste gruntu wynosi 1 proc. (gdy grunt jest przeznaczony na cele mieszkaniowe) lub 3 proc. (cele komercyjne). Raz na jakiś czas – dotyczy to głównie gmin – zlecają one biegłym rzeczoznawcom wycenę gruntów i na tej podstawie aktualizują następnie wysokość opłat. Jeżeli ostatnia wycena była np. pięć lat temu, to siłą rzeczy skok w opłatach jest spory. Wielu więc użytkowników wieczystych chętnie wykupiłoby grunt na własność, by uniknąć w przyszłości niespodzianki w postaci rekordowych podwyżek opłat. Stawki podatku od nieruchomości, który płacą właściciele, nie rosną tak skokowo i są dużo bardziej atrakcyjne.[/ramka]

[ramka][srodtytul]Nierozpatrzone wnioski[/srodtytul]

Korzystne bonifikaty zostały wprowadzone do ustawy 1 stycznia 2008 r. Od tego dnia niektóre gminy, jak Józefów, odmawiały przekształcania użytkowania wieczystego w odrębną własność, powołując się na art. 97 § 1 pkt 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link]. Pozwala on gminie zawiesić postępowanie, gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez sąd. W tym wypadku chodzi o wydanie wyroku przez Trybunał Konstytucyjny. Czy będą teraz przez 18 miesięcy realizować ustawę? Trzeba poczekać na uzasadnienie wyroku TK. [/ramka]

[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=r.krupa@rp.pl]r.krupa@rp.pl[/mail][/i]

[ramka][srodtytul]Czytaj też [/srodtytul] [ul] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/8,425163_Upusty_zakwestionowane__ale_beda_istniec.html]Upusty zakwestionowane, ale będą jeszcze istnieć[/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/8,427954_Bez_wpisu_do_ksiegi_wieczystej_ani_rusz_.html]Bez wpisu do księgi wieczystej ani rusz [/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/8,428122_Kto_moze_wykupic_ziemie.html]Kto może wykupić ziemię[/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/8,428124_Gdzie_i_jak_wnioskowac_o_wykup_gruntu.html]Gdzie i jak wnioskować o wykup gruntu[/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/8,428126_Kiedy_wlasnosc_jest_za_darmo.html]Kiedy własność jest za darmo[/link][/li] [/ul] [/ramka]

Wykupić, nie wykupić? To dylemat, przed którym stoi wielu użytkowników wieczystych. Być może podjęcie decyzji ułatwi im wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 26 stycznia 2010 r. Sędziowie zdecydowali, że jeszcze tylko przez 18 miesięcy będą obowiązywać korzystne dla użytkowników bonifikaty przy wykupie (okres ten liczy się od daty publikacji wyroku w Dzienniku Ustaw). Potem przepisy w ich sprawie stracą ważność, a ich miejsce mają zająć nowe.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr