Osoba zainteresowana wykupem składa wniosek wraz z dokumentami (czytaj: [link=http://www.rp.pl/artykul/8,428124_Gdzie_i_jak_wnioskowac_o_wykup_gruntu.html]"Gdzie i jak wnioskować o wykup gruntu"[/link]) do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) lub starosty. Ci zlecają przygotowanie operatu szacunkowego rzeczoznawcy majątkowemu. Następnie starosta, wójt, burmistrz, prezydent miasta, jeżeli jest już uchwała (zarządzenie) wyrażająca zgodę na zastosowanie bonifikaty, wydaje decyzję o przekształceniu, należnych opłatach, wysokości zastosowanej bonifikaty i ewentualnie o rozłożeniu należności na raty.
[b] Uwaga! Prawo użytkowania wieczystego przekształca się w prawo własności z dniem, w którym wspomniana decyzja stała się ostateczna.[/b]
Z tą decyzją trzeba się udać do wydziału wieczystoksięgowego sądu, gdzie składa się wniosek o wpisanie nowego właściciela do księgi wieczystej.
Użytkownicy mogą się ubiegać o rozłożenie opłat za przekształcenie na raty. Najkrótszy okres spłaty ma wynosić dziesięć lat, a najdłuższy lat 20 (wnioskodawca może wystąpić o krótszy okres). Część opłaty rozłożona na raty podlega oprocentowaniu według stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez NBP. Wojewoda w stosunku do nieruchomości Skarbu Państwa, a właściwa rada lub sejmik województwa wobec nieruchomości samorządowych – mogą wyrazić zgodę na zastosowanie innej stopy procentowej.
Jeżeli dojdzie do rozłożenia należności na raty, to zostanie ustanowiona hipoteka przymusowa na nieruchomości. W razie przekształcenia udziału w prawie użytkowania wieczystego hipoteka przymusowa obciąża nieruchomość lokalową osoby, na rzecz której dokonano przekształcenia.