>> W decyzji o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność organ może udzielić bonifikaty na warunkach, które określane są w zarządzeniu wojewody, uchwale rady albo sejmiku.
>> Przepisy bezpośrednio określają sytuacje, w których organ zobowiązany jest udzielić bonifikaty na wniosek użytkownika wieczystego. Może na nią liczyć:
1. Osoba fizyczna, której dochód miesięczny na jednego członka rodziny nie przekracza przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Może ona żądać udzielenia 90 proc. bonifikaty, jeżeli nieruchomość jest zabudowana na cele mieszkaniowe albo przeznaczona pod tego rodzaju zabudowę.
2. Osoba fizyczna, która prawo użytkowania wieczystego uzyskała przed 5 października 1990 r., oraz jej następcy prawni. Mogą żądać 50 proc. bonifikaty.
3. Jeżeli nieruchomość lub jej część jest wpisana do rejestru zabytków, opłatę obniża się o 50 proc.
>> Gmina może przyznać wyższą bonifikatę, jeżeli istnieje podstawa prawna – np. zarządzenie wojewody lub uchwała rady bądź sejmiku.
>> Jeżeli użytkownikowi wieczystemu przysługuje prawo do bonifikaty z kilku tytułów (np. z uwagi na dochód na członka rodziny i nabycie użytkowania przed 5.12.1990), stosuje się korzystniejszą bonifikatę.
>> Udzielanie bonifikat w wyżej opisanych sytuacjach zostało częściowo zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny. W wyroku z 26.01.2010 r. ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=340619]sygn. K 9/08, Dz U z 8.02.2010, nr 21, poz. 109[/link]) Trybunał orzekł, że obligatoryjność bonifikat opisanych w pkt 1 i 2 powyżej jest niekonstytucyjna. Odnosi się to do sytuacji, gdy właścicielem nieruchomości jest jednostka samorządu terytorialnego. Trybunał nie podważył obowiązku udzielenia bonifikaty, jeżeli właścicielem jest Skarb Państwa. Zakwestionowane przepisy utracą moc obowiązującą w omawianym zakresie z upływem 18 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, czyli 8 sierpnia 2011 r. Wówczas organ jednostki samorządu terytorialnego nie będzie miał obowiązku udzielania bonifikaty w tych sytuacjach. Dlatego użytkownicy wieczyści nieruchomości stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego powinni spieszyć się ze złożeniem wniosku do 8 sierpnia 2011 r.
[srodtytul]KIEDY ZWRÓCISZ BONIFIKATĘ:[/srodtytul]
>> Zwaloryzowana bonifikata podlega zwrotowi, jeżeli osoba, na rzecz której nastąpiło przekształcenie, przed upływem pięciu lat zbyła lub wykorzystała nieruchomość na inne cele niż te, które stanowiły podstawę udzielenia bonifikaty.
>> Nie dotyczy to zbycia na rzecz osoby bliskiej (zstępny, wstępny, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonek, osoba przysposabiająca i przysposobiona oraz osoba, która pozostaje ze zbywcą faktycznie we wspólnym pożyciu), spółdzielni mieszkaniowej w przypadku ustanowienia odrębnej własności na rzecz członków oraz właścicieli lokali, którym przekształcono udział w prawie użytkowania wieczystego w prawo własności. W szczególnie uzasadnionych przypadkach organ może odstąpić od żądania zwrotu bonifikaty za zgodą odpowiednio wojewody, rady lub sejmiku.
[srodtytul]KIEDY NIE ZAPŁACISZ:[/srodtytul]
>> W pewnych wypadkach za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nie trzeba płacić.
>> Z takiego przywileju korzystają osoby zaliczające się do drugiej spośród opisanych powyżej kategorii oraz ich następcy prawni.
>> Zwolnienie dotyczy również spółdzielni mieszkaniowych i ich następców prawnych, jeżeli uzyskały one użytkowanie wieczyste w sposób opisany przy drugiej grupie osób uprawnionych.
[i]źródło: Kancelaria bnt Neupert, Zamorska & Partnerzy[/i][/ramka]