Jeśli zaś prowadzi już działalność, powinna przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i od razu podnieść składki na wszystkie ubezpieczenia społeczne do maksimum.
Po ostatniej [b]uchwale Sądu Najwyższego z 21 kwietnia 2010 r. (sygn. II UZP 1/10)[/b], którą opisaliśmy na tych łamach 22 kwietnia: „Właścicielka firmy dostanie więcej z ZUS”, do naszej redakcji napłynęło bardzo dużo pytań o wskazaną przez sąd możliwość podniesienia zasiłku macierzyńskiego.
SN stwierdził, że ZUS nie jest uprawniony do kwestionowania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zadeklarowanej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność. Ma się ona tylko mieścić w granicach określonych ustawą z 13 października 1998 r.[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=333804] o systemie ubezpieczeń społecznych [/link](DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).
[srodtytul]Wystarczy jedna składka[/srodtytul]
Z tej możliwości najbardziej skorzystają kobiety bezrobotne oraz prowadzące działalność gospodarczą i nieopłacające dotychczas składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Gdy założą firmę, czy też przystąpią do ubezpieczenia chorobowego, świadczenie przysługujące im w okresie urlopu macierzyńskiego będzie obliczane na bardzo korzystnych zasadach. Wystarczy bowiem, że jednorazowo opłacą składki na ubezpieczenia społeczne w podwyższonej kwocie (patrz ramka>), aby mogły uzyskać zasiłek macierzyński w maksymalnej kwocie 5738,20 zł miesięcznie przez 22 tygodnie przysługującego im urlopu macierzyńskiego (ostatnie dwa tygodnie na wniosek, jaki trzeba złożyć do ZUS przed końcem 20. tygodnia podstawowego urlopu macierzyńskiego).