7
§ 1, oraz przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego.
§ 2. Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze, o których mowa w art. 23
6
§ 1 i art. 237
7
§ 1, stanowią własność pracodawcy.
Komentarz
• Rodzaje środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego wymaganych na poszczególnych stanowiskach pracy określa pracodawca i tej decyzji nie musi podejmować w porozumieniu z przedstawicielami związków zawodowych bądź załogi, ale powinien ją z nimi skonsultować.
Dobór środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego powinien uwzględniać zapewnienie bhp, zasady ergonomii, w tym trwałość, wygodę użytkowania, czyszczenia i konserwacji. Tabela przydziału powinna przewidywać też okresy używalności elementów wyposażenia pracownika, po których następowałaby ich wymiana na nowe.
Brak tabeli przydziału odzieży i obuwia roboczego lub nieujęcie w niej określonego stanowiska nie zwalnia pracodawcy z wymogu dostarczenia jej tym, którzy wykonują prace grożące zniszczeniem bądź znacznym zabrudzeniem odzieży własnej oraz prace, przy których ze względów technologicznych, sanitarnych lub bhp odzież ta jest wymagana.
• Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze stanowią własność pracodawcy. Wynika to też z art. 124 § 1 pkt 2 k.p., zgodnie z którym środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze są mieniem powierzonym pracownikowi z obowiązkiem zwrotu lub do wyliczenia się.
Art. 2379. Dopuszczenie do pracy oraz pranie i konserwacja środków ochrony indywidualnej
§ 1. Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy.
§ 2. Pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe, oraz zapewnić odpowiednio ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie.
§ 3. Jeżeli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika.
Komentarz
• Pracodawca nie może dopuścić do wykonywania pracy osoby zatrudnionej na stanowisku, na którym przewidziano konieczność stosowania środków ochrony indywidualnej bądź odzieży i obuwia roboczego, jeżeli nie jest ona w nie wyposażona.
Podobnie pracownik, który dysponując kompletnym wyposażeniem, przystępuje do pracy bez wymaganej odzieży, obuwia lub ochron indywidualnych, powinien być niezwłocznie odsunięty od zadań. W razie niedostarczenia wymaganych elementów stroju roboczego lub środków ochrony indywidualnej pracownika należy uznać za gotowego do pracy, a więc zachowa on prawo do wynagrodzenie (art. 81 § 1 k.p. w zw. z art. 210 § 1 i 3 k.p.).
• Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze muszą skutecznie chronić podwładnego przed szkodliwymi czynnikami środowiska pracy. Powinny też mieć właściwości użytkowe gwarantujące ergonomię ich użytkowania i możliwość dopasowania do potrzeb używających je pracowników.
Muszą także spełniać wymagania dotyczące oceny zgodności i Polskich Norm. Za niedopełnienie tego wymogu pracodawca odpowiada tak jak za każde naruszenie przepisów bhp.
• Pracodawca jest odpowiedzialny za utrzymanie walorów użytkowych środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego. Obejmuje to pranie, odpylanie, odkażanie, konserwowanie i naprawy. Obowiązek ten może w części przenieść na pracownika, ale jedynie przy praniu odzieży.
Nie może to być przy tym odzież skażona środkami chemicznymi, promieniotwórczymi lub materiałem biologicznie zakaźnym. Warunek – szef nie może zapewnić prania odzieży oraz przyznaje pracownikom ekwiwalent pieniężny za poniesione na to koszty.
Mimo że ustawodawca posłużył się słowem „ekwiwalent”, wprowadzony w § 3 tego przepisu obowiązek należy rozumieć jako konieczność zwrotu kosztów poniesionych przez pracownika na pranie odzieży.
Art. 23710. Skażenie odzieży, obuwia lub środków ochrony indywidualnej
§ 1. Pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze, które w wyniku stosowania w procesie pracy uległy skażeniu środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi, były przechowywane wyłącznie w miejscu przez niego wyznaczonym.
§ 2. Powierzanie pracownikowi prania, konserwacji, odpylania i odkażania przedmiotów, o których mowa w § 1, jest niedopuszczalne.
Komentarz
• Przepis wprowadza absolutny zakaz powierzania pracownikom obowiązku prania lub choćby przechowywania elementów stroju roboczego lub środków ochrony indywidualnej, które uległy skażeniu środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.
Pracodawcy, u których istnieje ryzyko skażenia odzieży, obuwia lub środków ochrony indywidualnej podwładnych przy pracy, muszą zapewnić miejsca właściwe do ich przechowywania.