Komentarz do KP: Dział dziesiąty - BHP rozdział IX Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze

Redakcyjny komentarz "Rzeczpospolitej" do kodeksu pracy stan prawny: maj 2011 r.

Publikacja: 20.05.2011 03:00

Art. 237 

6

. Obowiązek zapewnienia środków ochrony indywidualnej

§ 1. Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami.

§ 2. skreślony

§ 3. Pracodawca jest obowiązany dostarczać pracownikowi środki ochrony indywidualnej, które spełniają wymagania dotyczące oceny zgodności określone w odrębnych przepisach.

Komentarz

• Pracodawca zapewnia zatrudnionym, bezpłatnie, środki ochrony indywidualnej, czyli noszone lub trzymane przez pracownika w celu ochrony przed co najmniej jednym zagrożeniem związanym z występowaniem niebezpiecznych lub szkodliwych czynników w środowisku pracy, w tym również wszelkie akcesoria i dodatki przeznaczone do tego celu (§ 2 ust. 9 rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp).

Zasadą jest ograniczenie stosowania środków ochrony indywidualnej do sytuacji, w których istniejącego zagrożenia nie można zlikwidować przy użyciu ochron zbiorowych. Ale w załączniku nr 2 wskazuje zagrożenia i rodzaje prac, których wystąpienie lub wykonywanie rodzi konieczność stosowania ochron indywidualnych.

Wylicza ponadto w załączniku nr 2 rodzaje środków ochrony indywidualnej, dzieląc je na dziesięć kategorii w zależności od rodzaju zagrożenia i narażonych kończyn lub narządów.

• Pracodawca ma obowiązek stosować odpowiednie środki ochrony nie tylko, gdy wymaga tego przepis, ale też gdy doświadczenie życiowe wskazuje, że dana praca jest niebezpieczna i wymaga stosowania środków ochronnych (wyrok SN z 24 kwietnia 1959 r., III CR 907/58).

• Przekazane pracownikom środki ochrony indywidualnej muszą spełniać zasadnicze lub szczególne wymagania dotyczące oceny zgodności, czyli powinny być oznaczone znakiem CE lub mieć deklarację zgodności z zasadniczymi wymaganiami. Europejski system oceny zgodności wprowadza u nas ustawa z 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (DzU z 2010 r. nr 138, poz. 935).

Uwaga!

Dostarczenie pracownikom środków ochrony indywidualnej niespełniających zasadniczych wymagań oceny zgodności stanowi wykroczenie z art. 283 § 2 pkt 4 k.p.

Art. 237

7

. Obowiązek zapewnienia odzieży i obuwia roboczego

§ 1. Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:

1) jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,

2) ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

§ 2. Pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.

§ 3. Przepis § 2 nie dotyczy stanowisk, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.

§ 4. Pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego, zgodnie z § 2, pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny.

Komentarz

• Odzież i obuwie robocze muszą być zgodne z wymaganiami Polskich Norm, określonymi wustawie z 12 września 2002 r. o normalizacji (DzU nr 169, poz. 1386 ze zm.). PN są stosowane przez wytwórców odzieży i obuwia roboczego dobrowolnie, a sam produkt może być oznaczony znakiem zgodności z PN pod warunkiem uzyskania certyfikatu zgodności.

Obowiązek dostarczenia pracownikom odzieży i obuwia roboczego zależy od wymagań technologicznych, bhp i sanitarnych, choć uzasadnieniem roszczenia pracowników są też przypadki znacznego niszczenia lub brudzenia odzieży własnej.

• Na niektórych stanowiskach zatrudnieni mogą używać własnej odzieży i obuwia, jeśli spełniają one wymagania bhp, a pracownicy otrzymają ekwiwalent pieniężny uwzględniający aktualne ceny wykorzystywanych rodzajów odzieży i obuwia. Wypłaca się go przed upływem okresu używalności odzieży lub obuwia, aby pracownik mógł wymienić zużyte elementy stroju roboczego.

Wykaz stanowisk, na których dopuszczalne jest stosowanie własnej odzieży i obuwia, ustala pracodawca, ale stosowanie własnego ubrania wymaga zgody pracownika. Wymóg zapewnienia odzieży i obuwia roboczego przez wypłatę ekwiwalentu za prywatną odzież pracowników, która nie musi spełniać wymagań PN, lecz jedynie być zgodna z ogólnymi wymaganiami bhp, ogranicza § 3 tego przepisu.

Jest to niedopuszczalne u zatrudnionych na stanowiskach, na których wykonywane są prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych oraz przy pracach powodujących intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.

Art. 2378. Tabele przydziału środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego

§ 1. Pracodawca ustala rodzaje środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne w związku z art. 237 

6

§ 1 i art. 237

7

§ 1, oraz przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego.

§ 2. Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze, o których mowa w art. 23

6

§ 1 i art. 237

7

§ 1, stanowią własność pracodawcy.

Komentarz

• Rodzaje środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego wymaganych na poszczególnych stanowiskach pracy określa pracodawca i tej decyzji nie musi podejmować w porozumieniu z przedstawicielami związków zawodowych bądź załogi, ale powinien ją z nimi skonsultować.

Dobór środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego powinien uwzględniać zapewnienie bhp, zasady ergonomii, w tym trwałość, wygodę użytkowania, czyszczenia i konserwacji. Tabela przydziału powinna przewidywać też okresy używalności elementów wyposażenia pracownika, po których następowałaby ich wymiana na nowe.

Brak tabeli przydziału odzieży i obuwia roboczego lub nieujęcie w niej określonego stanowiska nie zwalnia pracodawcy z wymogu dostarczenia jej tym, którzy wykonują prace grożące zniszczeniem bądź znacznym zabrudzeniem odzieży własnej oraz prace, przy których ze względów technologicznych, sanitarnych lub bhp odzież ta jest wymagana.

• Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze stanowią własność pracodawcy. Wynika to też z art. 124 § 1 pkt 2 k.p., zgodnie z którym środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze są mieniem powierzonym pracownikowi z obowiązkiem zwrotu lub do wyliczenia się.

Art. 2379. Dopuszczenie do pracy oraz pranie i konserwacja środków ochrony indywidualnej

§ 1. Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy.

§ 2. Pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe, oraz zapewnić odpowiednio ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie.

§ 3. Jeżeli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika.

Komentarz

• Pracodawca nie może dopuścić do wykonywania pracy osoby zatrudnionej na stanowisku, na którym przewidziano konieczność stosowania środków ochrony indywidualnej bądź odzieży i obuwia roboczego, jeżeli nie jest ona w nie wyposażona.

Podobnie pracownik, który dysponując kompletnym wyposażeniem, przystępuje do pracy bez wymaganej odzieży, obuwia lub ochron indywidualnych, powinien być niezwłocznie odsunięty od zadań. W razie niedostarczenia wymaganych elementów stroju roboczego lub środków ochrony indywidualnej pracownika należy uznać za gotowego do pracy, a więc zachowa on prawo do wynagrodzenie (art. 81 § 1 k.p. w zw. z art. 210 § 1 i 3 k.p.).

• Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze muszą skutecznie chronić podwładnego przed szkodliwymi czynnikami środowiska pracy. Powinny też mieć właściwości użytkowe gwarantujące ergonomię ich użytkowania i możliwość dopasowania do potrzeb używających je pracowników.

Muszą także spełniać wymagania dotyczące oceny zgodności i Polskich Norm. Za niedopełnienie tego wymogu pracodawca odpowiada tak jak za każde naruszenie przepisów bhp.

• Pracodawca jest odpowiedzialny za utrzymanie walorów użytkowych środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego. Obejmuje to pranie, odpylanie, odkażanie, konserwowanie i naprawy. Obowiązek ten może w części przenieść na pracownika, ale jedynie przy praniu odzieży.

Nie może to być przy tym odzież skażona środkami chemicznymi, promieniotwórczymi lub materiałem biologicznie zakaźnym. Warunek – szef nie może zapewnić prania odzieży oraz przyznaje pracownikom ekwiwalent pieniężny za poniesione na to koszty.

Mimo że ustawodawca posłużył się słowem „ekwiwalent”, wprowadzony w § 3 tego przepisu obowiązek należy rozumieć jako konieczność zwrotu kosztów poniesionych przez pracownika na pranie odzieży.

Art. 23710. Skażenie odzieży, obuwia lub środków ochrony indywidualnej

§ 1. Pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze, które w wyniku stosowania w procesie pracy uległy skażeniu środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi, były przechowywane wyłącznie w miejscu przez niego wyznaczonym.

§ 2. Powierzanie pracownikowi prania, konserwacji, odpylania i odkażania przedmiotów, o których mowa w § 1, jest niedopuszczalne.

Komentarz

• Przepis wprowadza absolutny zakaz powierzania pracownikom obowiązku prania lub choćby przechowywania elementów stroju roboczego lub środków ochrony indywidualnej, które uległy skażeniu środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.

Pracodawcy, u których istnieje ryzyko skażenia odzieży, obuwia lub środków ochrony indywidualnej podwładnych przy pracy, muszą zapewnić miejsca właściwe do ich przechowywania.

 

 

Konsumenci
Pozew grupowy oszukanych na pompy ciepła. Sąd wydał zabezpieczenie
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Prawo dla Ciebie
PiS wygrywa w Sądzie Najwyższym. Uchwała PKW o rozliczeniu kampanii uchylona
W sądzie i w urzędzie
Już za trzy tygodnie list polecony z urzędu przyjdzie on-line
Dane osobowe
Rekord wyłudzeń kredytów. Eksperci ostrzegają: będzie jeszcze więcej
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Prawnicy
Ewa Wrzosek musi odejść. Uderzyła publicznie w ministra Bodnara