Wystarczy zgłoszenie wniosku na rozprawie w obecności drugiego małżonka albo na piśmie. Takie żądanie oczywiście sąd musi temu drugiemu doręczyć. Małżonek rozwiedziony, a także pozostający w separacji, może oczywiście wystąpić o alimenty na swe utrzymanie także po wyroku pieczętującym rozstanie.
Obowiązek alimentacyjny między rozwiedzionymi małżonkami jest swego rodzaju kontynuacją obowiązku wzajemnej pomocy, który powstaje z chwilą wypowiedzenia sakramentalnego „tak”. Kwestia prawa np. żony do finansowego wsparcia ze strony małżonka, także po rozwodzie i oficjalnej, orzeczonej przez sąd separacji, została unormowana w z art. 60 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=DDAB7FCA02EB14A42A657A37334DE3BA?id=71706]k.r.o.[/link] Dla zakresu i okresu jego trwania znaczenie ma „rozkład” winy za rozpad małżeństwa.
[srodtytul]Z ograniczeniem do pięciu lat[/srodtytul]
Prawo do alimentów przysługuje tylko pod warunkiem, że rozwiedziony małżonek nie został uznany wyłącznie winnym rozkładu pożycia. Małżonek nie jest tego wyłącznie winy, jeśli:
- wyrok rozwodowy zapadł bez orzekania o winie albo