Bez względu na to, z jakiego powodu dochodzi do podziału wspólnego majątku – wskutek rozwodu, separacji czy powstania rozdzielności majątkowej w trakcie małżeństwa, reguły w tym zakresie są takie same.
Wspólność majątkowa, tzw. ustawowa, powstaje zaś automatycznie z chwilą wypowiedzenia sakramentalnego „tak”, chyba że wcześniej narzeczeni podpisali intercyzę. Wskutek rozwodu ustaje nie tylko ta wspólność, ale także umowna, tj. – rozszerzona lub ograniczona w stosunku do ustawowej, ukształtowanej w wyniku umowy majątkowej małżeńskiej (intercyzy), która może być podpisana przed ślubem albo w trakcie trwania małżeństwa. Kres wspólności wyznacza data uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.
Wspólność majątkowa ustaje w wyniku śmierci małżonka, a także może ustać w niektórych sytuacjach w trakcie małżeństwa (por. ramka obok). Zniesienie lub ustanie wspólności otwiera drogę do podziału wspólnego małżeńskiego dorobku.
[srodtytul]Tylko majątki osobiste[/srodtytul]
Po ustaniu wspólności dorobkowy majątek staje się współwłasnością w częściach ułamkowych (przedtem był wspólnością łączną, niepodzielną), tak jak np. majątek spadkowy, majątek wspólników spółki cywilnej, i może być podzielony między męża i żonę (przy wspólności majątkowej jest to niedopuszczalne). Dlatego w sprawach, które nie zostały unormowane wprost w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, do podziału majątku wspólnego po ustaniu wspólności kodeks ten nakazuje stosować przepisy kodeksu cywilnego o dziale spadku (art. 46 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=DDAB7FCA02EB14A42A657A37334DE3BA?id=71706]kodeks rodzinny i opiekuńczy[/link]).