[srodtytul]Co z długami biznesowymi[/srodtytul]
Długi związane z działalnością firmy prowadzonej przez jednego małżonka wierzyciel może ściągać m.in. z majątku przedsiębiorstwa, jeśli jest on wspólnym dorobkiem.
Po rozwodzie egzekucję może prowadzić tylko z udziału małżonka-przedsiębiorcy w majątku wspólnym. Z przyczyn, o których była już mowa, rozwód jest dla interesu majątkowego eksmałżonka przedsiębiorcy korzystny. Ponieważ majątek wspólny po rozwodzie przestaje istnieć, wierzyciel nie może sięgnąć do niego. Dostępny jest dla niego tylko majątek osobisty przedsiębiorcy będącego dłużnikiem. Na majątek ten zaś po rozwodzie składa się także udział dłużnika w majątku wspólnym, którego składnikiem jest też przedsiębiorstwo.
Trzeba tu zaznaczyć, że przedmiotami należącymi do tego majątku wspólnego, które służą jednemu z małżonków do wykonywania działalności zarobkowej, małżonek ten zarządza samodzielnie. Zgoda żony czy męża jest potrzebna tylkow sytuacjach wskazanych w art. 37 § 1 k.r.o. >patrz ramka „Transakcja z udziałem obojga”.
Chodzi o sprzedaż, obciążenie albo kupno nieruchomości związanych z działalnością zarobkową jednego z małżonków, o sprzedaż, obciążenie albo wydzierżawianie całej firmy albo gospodarstwa rolnego.
W odniesieniu do innych przedsięwzięć dotyczących majątku firmy zgoda jest bezprzedmiotowa, skoro z mocy przepisu ustawy, tj. art. 36 § 3 k.r.o., małżonek zarządza nimi samodzielnie.
[ramka][b]Transakcje z udziałem obojga[/b]
Zgody drugiego małżonka wymaga:
- sprzedaż, darowizna, kupno nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego, obciążenie jej hipoteką, prawem używania, odpłatne nabycie (kupno), ale i oddanie jej w najem, dzierżawę, do bezpłatnego używania,
- sprzedaż, darowizna, obciążenie, odpłatne nabycie (kupno) i wydzierżawienie przedsiębiorstwa albo gospodarstwa rolnego,
- sprzedaż, darowizna, obciążenie hipoteką spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania, domu, lokalu użytkowego,
- darowizna nieruchomości lub np. samochodu należącego do majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych.
Wszystkie inne czynności odnoszące się do majątku wspólnego każdy z małżonków może przedsięwziąć bez udziału drugiego. [/ramka]
[ramka][b]Długi nieobciążające[/b]
Zarówno w trakcie małżeństwa, jak i po jego ustaniu majątku wspólnego, a potem udziału eksmałżonka w tym majątku nie obciążają długi drugiego z nich zaciągnięte przed ślubem, dotyczące jego majątku osobistego oraz niewynikające z umowy czy innej czynności prawnej (art. 41 § 2 k.r.o.).
Chodzić może o zasądzone przez sąd odszkodowanie i rentę dla ofiary wypadku drogowego spowodowanego przez jednego małżonka, o alimenty przyznane przez sąd jego dzieciom z poprzedniego małżeństwa lub pozamałżeńskim i byłej żonie. Do tej grupy zalicza się również obowiązek zwrotu korzyści uzyskanych bez podstawy prawnej – zwrotu bezpodstawnego wzbogacenia.
To samo dotyczy grzywien, nawiązek, opłat sądowych nałożonych na eksmałżonka w czasie trwania małżeństwa. -[/ramka]
[ramka][b]Hipoteka pozostaje[/b]
Jeśli przed rozwodem majątek wspólny został obciążony hipoteką, to trwa ona nadal, i wierzyciel, któremu hipoteka przysługuje, może wyegzekwować swą należność z obciążonej nią nieruchomości. Za dług, który ciążył solidarnie na obojgu małżonkach, odpowiadają oni tak samo po rozwodzie.[/ramka]
[ramka][b]Dłużnik może żądać podziału[/b]
Jeśli dług ciąży tylko na jednym małżonku, to po rozwodzie jego wierzyciel może zająć jego prawo do podziału majątku wspólnego i domagać się podziału, a następnie ściągnąć swą należność z tego, co w jego wyniku przypadnie dłużnikowi.
Mają w tym zakresie zastosowanie art. 896 i art. 912 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=906021C3C4F8A71B08066CD633B6506B?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link].[/ramka]
[ramka][b][link=http://www.rp.pl/temat/416791.html]Zobacz cały poradnik[/link][/b][/ramka]