Należy się na podstawie art. 24 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=45145DA139EDBC4594274DA37A728344?id=172511]ustawy o emeryturach i rentach z FUS[/link].
Nową emeryturą jest zarówno ta liczona na podstawie art. 26 (czyli w całości liczona tylko według nowych zasad), jak i mieszana, liczona na podstawie art. 183 tej ustawy (czyli liczona w części po staremu i w części po nowemu).
Bez znaczenia dla ustalenia prawa do nowej emerytury (na podstawie art. 24 ustawy) pozostaje okres pozostawania w ubezpieczeniu. [b]Można mieć więc na przykład jeden rok, jak i 30 lat pracy. W obu wypadkach wraz z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego ubezpieczony nabędzie prawo do emerytury.[/b]
Inną kwestią pozostaje jej wysokość, bo ta w dużej mierze zależy od tego, ile danej osobie udało się zgromadzić zwaloryzowanych składek i kapitału początkowego.
Przy nowych emeryturach nie ma gwarancji świadczenia minimalnego z jednym wyjątkiem. Jeżeli zgromadzony kapitał początkowy oraz składki na koncie w ZUS uzasadniają przyznanie świadczenia w wysokości niższej niż kwota minimalnej emerytury, podwyższenie świadczenia nastąpi pod warunkiem że zainteresowany ma co najmniej 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych (kobiety) lub 25 lat takich okresów (mężczyźni).