Matka jest obowiązkowo ubezpieczona

Składki za osobę przebywającą na urlopie macierzyńskim bądź wychowawczym finansuje państwo. Zasady są inne, gdy rodzic dorabia

Aktualizacja: 08.10.2009 07:48 Publikacja: 08.10.2009 06:30

Matka jest obowiązkowo ubezpieczona

Foto: www.sxc.hu

Osoba pobierająca zasiłek macierzyński lub przebywająca na urlopie wychowawczym jest obowiązkowo ubezpieczona emerytalnie, rentowo i zdrowotnie. Składki finansuje budżet państwa. W wypadku osób na macierzyńskim odprowadza się je od kwoty zasiłku, a na wychowawczym – od minimalnego wynagrodzenia w danym roku.

Taka zasada obowiązuje od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r. Wcześniej składki były niższe, bo opłacano je od kwoty świadczenia pielęgnacyjnego. Od 2012 r. zaś będą obliczane od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Sytuacja ubezpieczeniowa zmienia się, kiedy korzystająca z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego matka zaczyna dorabiać.

Jeśli pracownica przebywająca na macierzyńskim prowadzi działalność pozarolniczą lub współpracuje przy niej, pracuje chałupniczo, na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia, to nadal będzie ubezpieczona z tytułu zasiłku macierzyńskiego. Taka zasada obowiązuje od 1 września br. Z drugiego, dodatkowego tytułu może się ubezpieczyć dobrowolnie. Jeśli zaś matka zacznie dorabiać na drugą umowę o pracę, to będzie ubezpieczona podwójnie: z zasiłku i z tej umowy.

Inaczej jest w wypadku osób, które zarobkują na wychowawczym. Pracownica w takiej sytuacji „wypada” z ubezpieczenia z tytułu przebywania na tym urlopie, a będzie obowiązkowo ubezpieczona z drugiego tytułu. Jeśli np. prowadzi własną firmę, to musi sama płacić składki.

A co po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego? Od stycznia br. pracodawcy takich rodziców przez 36 miesięcy są zwolnieni z opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Te same reguły dotyczą ojca, jeśli to on zajmuje się dzieckiem.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo