Jak ZUS ustala staż emerytalny

ZUS uwzględnia okresy składkowe i nieskładkowe wymienione w ustawie emerytalnej. W określonych sytuacjach weźmie pod uwagę również pracę w gospodarstwie rolnym. Ale tylko jeśli nie była ona uwzględniana przy ustalaniu uprawnień do emerytury rolniczej

Publikacja: 06.06.2011 02:56

Jak ZUS ustala staż emerytalny

Foto: www.sxc.hu

Ustalając wymagany do przyznania emerytury staż ubezpieczeniowy, ZUS uwzględnia przede wszystkim okresy składkowe oraz okresy nieskładkowe wymienione w art. 6 – 7 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.; dalej „ustawa emerytalna”). Zarówno okresy składkowe, jak i nieskładkowe zaliczane są z dokładnością co do jednego dnia.

Zakład zaliczy okresy opłacania...

Okresy składkowe to – najkrócej mówiąc – okresy aktywności zawodowej, za które opłacono składkę na ubezpieczenie społeczne (ubezpieczenia emerytalne i rentowe).

Ale zaliczyć tu można również niektóre okresy, za które składka nie została opłacona ze względu na brak takiego obowiązku.

Do składkowych należą m.in. okresy:

– zatrudnienia po ukończeniu 15 lat życia na obszarze państwa polskiego – w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, jeżeli w tych okresach pracownik pobierał wynagrodzenie lub zasiłki z ubezpieczenia społecznego: chorobowy, macierzyński lub opiekuńczy albo rentę chorobową,

– pracy przymusowej (m.in. wykonywanej na rzecz hitlerowskich Niemiec w okresie  II wojny światowej lub wykonywanej na obszarze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w okresie od 17 września 1939 r. do 31 grudnia 1956 r.),

– zatrudnienia młodocianych na obszarze państwa polskiego na warunkach określonych w przepisach obowiązujących przed 1 stycznia 1975 r.,

– niewykonywania pracy po  ustaniu zatrudnienia, jeżeli za te okresy na podstawie przepisów kodeksu pracy zostało wypłacone wynagrodzenie lub odszkodowanie,

– wykonywania działalności twórczej lub artystycznej na  obszarze państwa polskiego objętej obowiązkiem ubezpieczenia społecznego, za które opłacono składkę na ubezpieczenie społeczne lub w  których ubezpieczony był zwolniony od opłacania składki,

– wykonywania na obszarze państwa polskiego pracy nakładczej objętej obowiązkiem ubezpieczenia społecznego, za które opłacono składkę na to ubezpieczenie lub w  których występowało zwolnienie od opłacania składki,

– pracy na obszarze państwa polskiego wykonywanej na  rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia oraz współpracy przy wykonywaniu takiej umowy objętej obowiązkiem ubezpieczenia społecznego i okresy kontynuowania tego ubezpieczenia, za które opłacono składkę na to ubezpieczenie lub w których występowało zwolnienie od opłacania składki,

– pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarze państwa polskiego objętej obowiązkiem ubezpieczenia społecznego i okresy kontynuowania tego ubezpieczenia (a także współpracy przy wykonywaniu tej działalności), za które opłacono składkę na to ubezpieczenie lub w  których występowało zwolnienie od opłacania składki.

... i niektóre, gdy nie trzeba było płacić

Przy ustalaniu stażu ubezpieczeniowego wymaganego do  przyznania emerytury ZUS zalicza również okresy nieskładkowe wymienione w art. 7 ustawy emerytalnej. Są to okresy, w których wnioskodawca nie pracował i nie prowadził żadnej działalności zarobkowej.

A tym samym – ani nie opłacano za niego, ani on sam nie opłacał składek na ubezpieczenia społeczne. Ustawa zalicza tu m.in. okresy:

– w wieku do lat czterech – w granicach do trzech lat na każde dziecko oraz łącznie, bez względu na liczbę dzieci – do sześciu lat,

– na które ze względu na jego stan fizyczny, psychiczny lub psychofizyczny przysługuje zasiłek pielęgnacyjny – dodatkowo w granicach do  trzech lat na każde dziecko (wszystkie wymienione okresy mogą być zaliczone, pod  warunkiem że miały miejsce przed nabyciem prawa do  emerytury lub renty),

Nie zawsze i nie każdy okres

Ustalając staż ubezpieczeniowy wymagany do przyznania emerytury, ZUS nie może uwzględnić pewnych okresów składkowych. Chodzi o okresy:

Wszystkie pozostałe okresy składkowe, które udowodniła osoba ubezpieczona, mogą być zaliczone przez ZUS przy ustalaniu stażu ubezpieczeniowego. Nie dotyczy to natomiast okresów nieskładkowych.

Te ostatnie mogą być bowiem uwzględnione w wymiarze nieprzekraczającym jednej trzeciej okresów składkowych. Jeśli więc ilość okresów nieskładkowych przekracza jedną trzecią składkowych, ZUS nie uwzględnia okresów nieskładkowych wykraczających poza ten maksymalny wymiar. Zasada jest następująca: im więcej wnioskodawca udowodnił okresów składkowych, tym więcej można mu zaliczyć okresów nieskładkowych.

Przykład

Ubezpieczony (urodzony w 1945 r.) przez 24 lata pracował w ramach stosunku pracy, a przez ostatni rok prowadził działalność gospodarczą. Przez cały okres prowadzenia firmy nie opłacał ani za siebie, ani za swojego pracownika składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Okres ten nie może być więc zaliczony do stażu ubezpieczeniowego wymaganego do przyznania emerytury. Gdyby przedsiębiorca wystąpił z wnioskiem o emeryturę, ZUS przyznałby mu to świadczenie w obniżonym stażu ubezpieczeniowym, a więc bez gwarancji najniższego świadczenia.

Przykład

Ubezpieczony (urodzony w 1943 r.) wystąpił z wnioskiem o emeryturę przysługującą po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego. Udowodnił 18 lat składkowych oraz dziesięć lat nieskładkowych.

Ustalając prawo do emerytury, ZUS uwzględnił, oprócz okresów składkowych, tylko sześć lat nieskładkowych (jedna trzecia z 18). Ustalony staż ubezpieczeniowy wyniósł więc 24 lata. W związku z tym ZUS przyznał prawo do emerytury w obniżonym stażu, bez gwarancji minimalnego świadczenia.

Ustalając staż wymagany do  przyznania emerytury, ZUS stosuje zasadę, że okresy nieskładkowe nie mogą przekraczać jednej trzeciej uwzględnionych okresów składkowych.

Można uzupełnić pracą na roli

Jeśli suma okresów składkowych i nieskładkowych jest niższa od stażu wymaganego do  przyznania emerytury, można uzupełnić ten staż tzw. okresami rolnymi.

Chodzi o:

Warto podkreślić, że ZUS może zaliczyć tylko tyle okresów pracy na roli, ile ubezpieczonemu brakuje do wymaganego stażu. Ponadto okresy rolne mogą być uwzględnione tylko wtedy, gdy nie zostały zaliczone przez KRUS do stażu wymaganego do przyznania emerytury lub renty rolniczej.

Okresy te nie mogą się również czasowo pokrywać z okresami składkowymi i nieskładkowymi. Nie ma natomiast znaczenia, jak dużo jest okresów rolnych w stosunku do okresów składkowych.

Innymi słowy: w odróżnieniu od  okresów nieskładkowych mogą one przekraczać jedną trzecią okresów składkowych.

ZUS może wliczać okresy rolne do stażu emerytalnego, o ile wcześniej nie zostały one uwzględnione przy ustalaniu uprawnień do  emerytury lub renty rolniczej.

Pobieranie renty czasem doliczane

Ustalając staż wymagany do  przyznania emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, ZUS może również zaliczyć okresy pobierania przez wnioskodawcę renty z tytułu niezdolności do pracy. Ale tylko takiej renty, do której utracił on prawo z powodu odzyskania zdolności do pracy.

Odzyskanie zdolności do pracy ma miejsce zarówno wtedy, gdy lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS orzekły zdolność do pracy, jak również wtedy, gdy pobierana była renta okresowa, a  po  upływie okresu, na jaki została przyznana, świadczeniobiorca nie zgłosił wniosku o przedłużenie uprawnień do renty.

Okresy pobierania renty mogą być zaliczone tylko wtedy, gdy po zsumowaniu okresów składkowych, nieskładkowych i rolnych wnioskodawca nadal nie spełnia warunku stażowego. Zaliczeniu podlega tylko tyle okresów pobierania renty, ile potrzeba do udowodnienia wymaganego stażu ubezpieczeniowego.

ZUS nie zalicza okresów pobierania renty, jeżeli zbiegają się w czasie z innymi okresami uwzględnionymi przy ustalaniu prawa do emerytury.

Przy ustalaniu stażu emerytalnego ZUS uwzględnia tylko okresy pobierania renty przysługującej z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Chodzi o rentę przyznaną na podstawie obecnie obowiązującej ustawy o emeryturach i rentach z FUS, jak również o rentę przysługującą na  podstawie przepisów emerytalnych obowiązujących bezpośrednio przed wejściem jej w życie, tj. m.in.:

- ustawy z 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin,

- ustawy z 28 kwietnia 1983 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników kolejowych i ich rodzin,

- ustawy z 1 lutego 1983 r. o zaopatrzeniu emerytalnym górników i ich rodzin.

Zaliczeniu podlega również okres pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową przysługującej na podstawie ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tj. DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm.).

ZUS nie zalicza natomiast do stażu emerytalnego okresów pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy przysługującej np. na podstawie ustawy z 30 października 2002 r. o zaopatrzeniu z tytułu wypadków przy pracy powstałych w szczególnych okolicznościach (DzU nr 199, poz. 1674 ze zm.), czy też ustawy z 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 101, poz. 648 ze zm.).

ZUS uwzględnia okresy pobierania renty wyłącznie tym osobom, które ukończyły powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Nie jest więc możliwe zaliczenie tych okresów przy ustalaniu stażu ubezpieczeniowego wymaganego do przyznania wcześniejszej emerytury.

Zobacz  pozostałe artykuły w Kodeksie emerytalnym

 

 

 

Ustalając wymagany do przyznania emerytury staż ubezpieczeniowy, ZUS uwzględnia przede wszystkim okresy składkowe oraz okresy nieskładkowe wymienione w art. 6 – 7 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.; dalej „ustawa emerytalna”). Zarówno okresy składkowe, jak i nieskładkowe zaliczane są z dokładnością co do jednego dnia.

Zakład zaliczy okresy opłacania...

Pozostało 96% artykułu
Konsumenci
Pozew grupowy oszukanych na pompy ciepła. Sąd wydał zabezpieczenie
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Sądy i trybunały
Dr Tomasz Zalasiński: W Trybunale Konstytucyjnym gorzej już nie będzie
Konsumenci
TSUE wydał ważny wyrok dla frankowiczów. To pokłosie sprawy Getin Banku
Nieruchomości
Właściciele starych budynków mogą mieć problem. Wygasają ważne przepisy
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Prawo rodzinne
Przy rozwodzie z żoną trzeba się też rozstać z częścią krów