Nowe regulacje nie pozwalają jednak uwzględniać w tym stażu okresów urlopu górniczego i świadczenia górniczego
. To samo dotyczy okresów niezdolności do pracy z powodu choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, za które zostało wypłacone wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy (chyba że niezdolność została spowodowana wypadkiem przy pracy bądź chorobą zawodową).
Druga możliwość uzyskania wcześniejszej emerytury górniczej zgodnie z regulacjami obowiązującymi od 1 stycznia 2007 r. wynika z art. 50a ustawy emerytalnej. Świadczenie to przysługuje w wieku obniżonym do 55 lat.
Mogą je uzyskać osoby, które posiadają okres pracy górniczej wynoszący, łącznie z okresami pracy równorzędnej, co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej dziesięć lat pracy górniczej określonej w art. 50c ust.1 ustawy emerytalnej (chodzi głównie o pracę pod ziemią, a w niektórych przypadkach – również na odkrywce).
Osoby, które nie ukończyły jeszcze 55 lat, ale mają już 50 lat, mogą nabyć wcześniejsze uprawnienia emerytalne w przypadku udowodnienia stażu pracy górniczej i równorzędnej w wymiarze 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej określonej w art. 50c ust. 1 ustawy emerytalnej.
Przyznanie emerytury górniczej na zasadach obowiązujących od 2007 r. nie jest uzależnione od rozwiązania stosunku pracy. Przepisy nie przewidują również ani dla urodzonych przed 1949 r., ani dla urodzonych później granicznej daty, do której trzeba spełnić wymagane warunki. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie dla młodych górników.
Niezależnie od tego, kiedy te warunki spełnią, mogą w przyszłości liczyć na uzyskanie emerytury wcześniej niż w powszechnym wieku emerytalnym.
Nie wszystkie okresy uwzględnione
Warto jednak podkreślić, że zasady ustalania stażu pracy górniczej wymaganej do przyznania emerytury na zasadach obowiązujących od 2007 r. (zarówno w obniżonym wieku emerytalnym, jak i bez względu na wiek) są mniej korzystne od zasad dotychczasowych.
Z okresów pracy górniczej zostały wyłączone m.in. okresy zatrudnienia w przedsiębiorstwach i innych podmiotach miernictwa górniczego lub geologicznych, okresy zatrudnienia w charakterze lekarzy i felczerów w górniczych zespołach opieki zdrowotnej i w zakładach górniczej służby zdrowia.
Ponadto nie są uwzględniane w stażu pracy górniczej m.in. okresy pełnienia przez pracowników funkcji z wyboru w organach związków zawodowych w kopalniach lub innych podmiotach wymienionych w ustawie emerytalnej. I jeszcze jedna niekorzystna zmiana.
Nowe regulacje nie przewidują dotychczasowych okresów zaliczalnych do pracy górniczej (np. okresów służby wojskowej)
. Oznacza to, że nie można ich uwzględnić przy ustalaniu wymaganego stażu takiej pracy.
Przykład
Ubezpieczony (urodzony 21 marca 1962 r.) do końca 2008 roku nie spełnił warunków wymaganych do przyznania emerytury górniczej na dotychczasowych zasadach.
Obecnie posiada 25-letni okres pracy górniczej wykonywanej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy. W czasie wykonywania tej pracy przebywał jednak kilkakrotnie na zwolnieniach lekarskich, pobierając wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy (łącznie przez 120 dni).
Obecnie nadal jest zatrudniony w kopalni, ale w 2011 r. chciałby zgłosić wniosek o przyznanie emerytury górniczej bez względu na wiek. Ustalając 25-letni staż pracy górniczej wymagany do przyznania tego świadczenia, ZUS nie zaliczy okresów zwolnienia lekarskiego.
W związku z tym, aby nabyć prawo do omawianej emerytury, ubezpieczony musi jeszcze popracować jako górnik pod ziemią przynajmniej przez cztery miesiące. Wtedy – po wyłączeniu zwolnień lekarskich – będzie miał wymagany 25-letni staż pracy górniczej.
Przykład
Ubezpieczony (urodzony 10 marca 1956 r.) nie spełnił do końca 2008 r. warunków wymaganych do przyznania emerytury górniczej na zasadach obowiązujących przed 1 stycznia 2007 r. W marcu 2011 r. ukończył 55 lat.
Posiada 26-letni okres pracy górniczej, w tym 12 lat w kopalni węgla kamiennego pod ziemią. Pomimo nierozwiązania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą zgłosił wniosek o wcześniejszą emeryturę górniczą.
ZUS wydał decyzję przyznającą to świadczenie na podstawie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2007 r.
Emerytura w obniżonym wieku
Osoby, które wykonywały pracę górniczą, ale nie spełniają warunków wymaganych do przyznania z tego tytułu wcześniejszej emerytury, mogą liczyć na obniżenie wieku emerytalnego. Za każdy rok takiej pracy podstawowy wiek obniżany jest o sześć miesięcy.
Warunkiem przyznania emerytury górniczej (zarówno na starych, jak i na nowych zasadach) jest udowodnienie odpowiednio długiego stażu pracy górniczej. Osoby, które nie udowodniły takiego stażu, ale w czasie swojej kariery zawodowej były zatrudnione przy pracach górniczych, mogą jednak liczyć na uzyskanie uprawnień wcześniej niż w powszechnym wieku emerytalnym.
Art. 39 ustawy emerytalnej przewiduje obniżenie powszechnego wieku emerytalnego dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r., które udowodniły staż ubezpieczeniowy w wymiarze co najmniej 20 lat dla kobiet lub 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej pięć lat:
Za każdy pełny rok wymienionej pracy górniczej ZUS obniża powszechny wiek emerytalny
(60 lat dla kobiet lub 65 lat dla mężczyzn) o sześć miesięcy. Jest jednak pewna górna granica.
Podstawowy wiek nie może być obniżony więcej niż o 15 lat.
Możliwość uzyskania emerytury w obniżonym wieku z tytułu wykonywania pracy górniczej mają również osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. Ale wspomniane warunki przewidziane dla urodzonych przed 1949 r. musiały spełnić do 31 grudnia 2008 r.
Jeśli przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego, muszą też zgłosić wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE do budżetu państwa.
Przykład
Ubezpieczony (urodzony 30 grudnia 1948 r.) posiada 25-letni staż ubezpieczeniowy. Na początku swojej kariery zawodowej pracował przez sześć lat jako górnik w kopalni węgla kamiennego. Nie spełnia warunków wymaganych do przyznania z tego tytułu wcześniejszej emerytury, gdyż ma zbyt krótki staż pracy górniczej.
Po ukończeniu 62 lat w grudniu 2010 r. zgłosił wniosek o przyznanie emerytury.
Ze względu na to, że miał sześcioletni okres pracy górniczej, a także udowodnił 25-letni staż ubezpieczeniowy, powszechny wiek emerytalny został w jego przypadku obniżony o trzy lata (6 miesięcy x 6). W związku z tym ZUS przyznał wnioskodawcy emeryturę w wieku 62 lat.
Przykład
Ubezpieczony (urodzony 2 stycznia 1953 r.) do końca 2008 r. udowodnił 26 lat składkowych i nieskładkowych, w tym 12 lat pracy górniczej pod ziemią wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy. W 1999 roku przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego.
Nie spełnia warunków wymaganych do uzyskania emerytury górniczej, gdyż ma zbyt krótki okres pracy górniczej. W związku z udowodnieniem 12 lat takiej pracy ZUS obniży mu jednak powszechny wiek emerytalny (65 lat) o sześć lat (6 miesięcy x 12).
Ubezpieczony będzie mógł więc przejść na wcześniejszą emeryturę po ukończeniu 59 lat w styczniu 2012 r.
Warunkiem uzyskania tego świadczenia będzie złożenie wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE do budżetu państwa.
Okresy pracy równorzędnej z pracą górniczą według zasad obowiązujących od 2007 r.
Okresy pracy według zasad obowiązujących od 2007 r.
Zobacz pozostałe artykuły w Kodeksie emerytalnym