Od początku października zmienią się nie tylko przepisy dotyczące opłat za użytkowanie wieczyste, ale także te dotyczące przekształcania tego prawa w odrębną własność. Nowelizacja z 28 lipca 2011 r. ustawy o gospodarce nieruchomościami wprowadza bowiem zmiany do ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności (dalej: ustawa).
Także firmy
W tej chwili można wykupić jedynie nieruchomości rolne, mieszkaniowe oraz garaże. Nowelizacja znosi to ograniczenie. Na jej podstawie będzie można przekształcić wszystkie rodzaje gruntów oddanych w użytkowanie wieczyste, także te o charakterze komercyjnym.
Nowością jest również to, że o wykup będą mogły wystąpić wszystkie osoby fizyczne oraz prawne będące użytkownikami wieczystymi 13 października 2005 r., a także ich następcy prawni. Oznacza to, że po wejściu w życie zmian nie będzie miało już znaczenia, czy o przekształcenie ubiega się spółka, fundacja czy też osoba fizyczna.
Obecnie tylko w dwóch wypadkach osoby prawne mogą korzystać z możliwości przekształcenia użytkowania. Po pierwsze – są to spółdzielnie mieszkaniowe, ale tylko w wypadku nieruchomości mieszkaniowych i garaży (są wątpliwości prawne, czy po nowelizacji to ograniczenie w ich wypadku zostanie utrzymane). Po drugie – z przekształcenia skorzysta osoba prawna będąca właścicielem lokali, do których przyporządkowany jest udział w użytkowaniu wieczystym gruntu.
Uwaga! Nowelizacja daje osobom prawnym roszczenie o wykup np. gruntów komercyjnych, ale nie mogą one liczyć na żadne bonifikaty (wyjątkiem są spółdzielnie).