Raz na jakiś czas miasta aktualizują opłaty roczne za użytkowanie wieczyste, a że nie robią tego zbyt często, dlatego podwyżka bywa na ogół bardzo dotkliwa. Już wkrótce właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych a także inni użytkownicy wieczyści mogą się spodziewać zmian. Od 9 października wchodzi w życie nowelizacja z 28 lipca 2011 r. ustawy o gospodarce nieruchomościami (DzU nr 187, poz. 1110).
Kiedy podniosą
Nie ma zasady określającej termin wręczenia podwyżki. Pismo w tej sprawie musi być jednak wręczone do końca roku. Jeżeli więc właściciel gruntu, np. miasto, chce wprowadzić podwyżkę w danym roku, to musi wypowiedzieć dotychczasową opłatę do końca poprzedniego roku.
Przykład
Opłata w nowej wysokości będzie obowiązywała od 1 stycznia 2012 r., jeżeli użytkownik otrzyma wypowiedzenie do 31 grudnia 2011 r. Jeżeli miasto spóźni się choćby kilka dni i prześle pismo w sprawie podwyżki w styczniu 2012 r., to zacznie ona obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2013 r.
Opłata w nowej wysokości wchodzi w życie od 1 stycznia danego roku. Dlatego gminy i starostwa stosowne pisma przesyłają najczęściej w okresie jesiennym.
Opłatę roczną wnosi się do 31 marca roku, za który się należy.