Córka Jana A.P. Kaczmarka, Anastazja Davis, zorganizowała zbiórkę pieniędzy dla swojego ojca, który walczy z zanikiem wieloukładowym – poważnym schorzeniem neurologicznym. „To był horror dla nas, jako rodziny, patrzeć, jak ten niesamowity człowiek toczy niepokonaną bitwę. Wszystkie próby pomocy mu w poprawie nie powiodły się, a teraz celem jest zapewnienie mu jak największego komfortu w domu” – czytamy w opisie zbiórki założonej na „GoFundMe”. ”Mój tata nie jest w stanie samodzielnie się poruszać i wymaga pomocy żony i dwóch opiekunów przy wykonywaniu podstawowych czynności, takich jak wstawanie z łóżka czy ubieranie się. Wymaga dużo pomocy innych osób, a także sprzętu, np. wózka inwalidzkiego. Nie można go zostawić samego, ponieważ często traci przytomność z powodu wahań ciśnienia krwi” – zaznaczyła Davis. 

Czytaj więcej

Jan A.P. Kaczmarek: Dobry film może zmienić życie twórcy

Kompozytor w związku ze swoją chorobą nie jest w stanie pracować. Stale opiekuje się nim żona. Ze względu na rosnące wciąż koszty utrzymania, rodzina artysty potrzebuje pomocy. Jak podkreśliła córka artysty, istotne będzie każde wsparcie finansowe. „Zdrowie taty osiąga punkt, w którym będzie potrzebował bardziej specjalistycznej opieki pielęgniarskiej, innego opiekuna oraz więcej sprzętu wspomagającego i terapii, które umożliwią mu pozostanie w domu z żoną i dzieckiem, czego tak bardzo pragnie. Każda kwota pomaga, naprawdę” – napisała Anastazja Davis. 

Dotychczas w ramach zbiórki zebrano ponad osiem tysięcy dolarów. Celem jest 10 tysięcy.

Jan Andrzej Paweł Kaczmarek jest polskim kompozytorem, autorem muzyki do ponad 70 filmów długometrażowych i dokumentalnych, oraz polskich i amerykańskich spektakli teatralnych. W 2005 roku artysta został laureatem Nagrody Akademii Filmowej za muzykę do filmu „Marzyciel”.