To jest inicjatywa zespołów i pracowników Filharmonii Narodowej, którzy w ten sposób postanowili okazać solidarność i pomoc dla Narodowej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy oraz dla Narodowego Chóru Ukrainy Dumka.

Od początku rosyjskiej agresji szef artystyczny Filharmonii Narodowej Andrzej Boreyko zapowiedział, że wszystkie koncerty, którymi zadyryguje, będzie rozpoczynał od hymnu Ukrainy.

Tym razem Andrzej Boreyko postanowił także dodać utwór najbardziej znanego w świecie współczesnego kompozytora ukraińskiego, 84-letniego Walentina Silwestrowa. Przeznaczoną na chór „Modlitwę za Ukrainę” napisał on w 2014 roku pod wpływem dramatycznych wydarzeń na kijowskim Majdanie. Traktował ją jako manifestację wiary w sens walki swojego narodu. Dziś ta kompozycja nabrała nowych, szczególnych znaczeń.

„Modlitwa za Ukrainę” stanowić będzie rodzaj preludium do „Requiem”. To słynne dzieło Giuseppe Verdiego o ogromnym ładunku dramatycznym, jest wykonywane przy wyjątkowych okazjach.

„Requiem” wymaga ponadto szczególnych wykonawców, zwłaszcza partii solowych. Do udziału w koncercie zostali zaproszeni: najsłynniejsza obecnie śpiewaczka ukraińska Liudmyla Monastyrska, jej rodak, występujący także na scenach Europy tenor Valentyn Dytiuk oraz dwójka znakomitych polskich artystów – Ewa Wolak i Rafał Siwek.

Bilety-cegiełki można kupować po 110 zł. Dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na rzecz Orkiestry i Chóru z Kijowa. A wszyscy soliści, artyści, pracownicy Filharmonii Narodowej oraz osoby i firmy współpracujące przy organizacji koncertu zrzekły się wynagrodzenia.