Sejm poprawił w piątek (13 maja) prawo lotnicze. Według noweli kontrolą bezpieczeństwa na lotniskach zajmą się niebawem agencje ochrony, a nie pogranicznicy. Najpierw jednak będą musiały uzyskać status zarejestrowanego agenta.

Po zmianach kontrolę osób, bagażu, ładunków, poczty, zaopatrzenia pokładowego itd. zarządca lotniska będzie prowadził przy pomocy Służby Ochrony Lotniska. Jeśli to okaże się niewystarczające, będzie mógł także zatrudnić zewnętrzną firmę ochroniarską. Głównym celem ustawy jest poprawa bezpieczeństwa lotniczego i ochrona lotnictwa cywilnego. Przyjęcie nowelizacji wiąże się z innym podejściem do niektórych czynności służących zagwarantowaniu bezpieczeństwa w komunikacji lotniczej. Chodzi m.in. o tzw. kontrole manualne, które teraz są zarezerwowane wyłącznie dla funkcjonariuszy służb państwowych.

Straż Graniczna będzie zajmować się zwalczaniem zagrożeń bombowych, nadzorowaniem pracowników ochrony. Nadal też pozostanie w jej gestii pełnienie wart ochronnych w samolotach odbywających ryzykowne rejsy.

etap legislacyjny - nowela trafi  do Senatu

Więcej w serwisach:

Prawo dla Ciebie