Duda wściekły na rząd Tuska. Nie widzi podstaw do odwołania prok. Janeczka

- Nie ma podstaw do odwołania prokuratora Tomasza Janeczka, zastępcy Prokuratora Generalnego odpowiedzialnego za Prokuraturę Wojskową - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. Prezydent apeluje, by sprawę zatrzymania polskich żołnierzy na granicy polsko-białoruskiej wyjaśnić po wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Publikacja: 07.06.2024 15:58

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Foto: Kancelaria Prezydenta

- Wczoraj opinia publiczna została wstrząśnięta dwiema informacji: o śmierci naszego żołnierza, który został bandycko zraniony na granicy polsko-białoruskiej — w wyniku odniesionych obrażeń zmarł. Proszę, aby towarzysze broni i rodzina przyjęli głębokie wyrazy mojego współczucia. Wierzę, że Rzeczpospolita tę sprawę wyjaśni, a sprawcy tej zbrodni zostaną zatrzymani i w sposób należyty ukarani –  rozpoczął prezydent swoje wystąpienie.

Prezydent: na granicy mogły zostać użyte inne środki

Podkreślił, że w ostatnich dniach opinię publiczną zbulwersowała również sprawa polskich żołnierzy, którzy zostali zatrzymani i skuci kajdankami  przez Żandarmerię Wojskową.

- Nie mam żadnych wątpliwości, że ta sprawa wymaga wyjaśnienia, co do samego sposobu i przyczyn takiego, a nie innego działania Żandarmerii Wojskowej wobec polskich żołnierzy, którym należy się szacunek i respekt w związku z tym, jak poważne zadania wykonują, i zrozumienie dla ich bardzo ciężkiej służby – mówił Andrzej Duda. Wyjaśnił, że mogły zostać użyte inne środki, aby zatrzymać te osoby i prowadzić wobec nich postępowanie.

Zdaniem prezydenta, sytuacja na granicy od 2021 roku pokazuje, że konieczna jest zmiana przepisów dotyczących obecności i możliwości działania żołnierzy, którzy wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej. Na początku maja trafił do Sejmu prezydencki projekt ustawy o działaniach władz państwowych w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Chce  rozmawiać o nim oraz o sytuacji na granicy z przedstawicielami wszystkich sił politycznych, bo sprawy bezpieczeństwa powinny być prowadzone poza sporem politycznym. Prezydent  ma nadzieję, że jego projekt zostanie przyjęty.  

- To są kwestie, które musimy realizować razem, dlatego zdecydowałem o zwołaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego na poniedziałek — poinformował Andrzej Duda.

Czytaj więcej

Tusk w sprawie sytuacji na granicy: Prokurator Janeczek odwołany

Duda: odpowiedzialność ponosi premier Tusk, a nie prokurator Janeczek

Andrzej Duda przedstawił także swoje stanowisko w sprawie działań realizowanych przez polskich żołnierzy na granicy z Białorusią oraz tego, jak zostali potraktowani przez Żandarmerię Wojskową.

- Ta sprawa wymaga wyjaśnienia. Polskim żołnierzom należy się szacunek i respekt oraz zrozumienie dla ich ciężkiej służby. Musi to zostać wyjaśnione. Wszyscy pamiętamy, że środowisko polityczne premiera Donalda Tuska przez dwa lata ustawicznie atakowało polskich żołnierzy i funkcjonariuszy. Padały obelgi i ohydne posądzenia. Teraz nagle nastąpił gwałtowny zwrot, który wzbudzał moje zdziwienie. Nie wiedziałem, że dwa miesiące temu doszło do zdarzeń, które wywołały gwałtowane działanie Żandarmerii i prokuratury wobec polskich żołnierzy. Nikt mnie o tym nie informował - twierdzi prezydent — To pytanie do premiera Tuska: dlaczego Zwierzchnik Sił Zbrojnych nie został poinformowany o sytuacji dotyczącej polskiego żołnierza? Czy to nie jest tak, że miała na to wpływ kampania wyborcza? - mówił wyraźnie zdenerwowany Andrzej Duda.

Potem odniósł się do wniosku premiera i ministra sprawiedliwości o piśmie premiera ws. odwołania prokuratora Tomasza Janeczka.

- Okazuje się, że dokładnie 12 kwietnia 2024 r. pan Janeczek został pozbawiony swoich kompetencji w sprawie Prokuratury Wojskowej.  Kto to zrobił? Nominat pana Donalda Tuska pan prokurator krajowy Dariusz Korneluk, powołany zresztą niezgodnie z obowiązującymi przepisami — mówił  prezydent.  

- Pytam więc, na jakiej zasadzie i za co Minister Sprawiedliwości i Premier chcą odwołać zastępcę prokuratora generalnego? Robi to wrażenie szukania kozła ofiarnego. Oczekuję wyjaśnień w tej kwestii, bo odwołanie pana Janeczka wymaga zgody Prezydenta RP. Na tę chwilę nie ma żadnego uzasadnienia dla tego. Proszę nie przerzucać odpowiedzialności. Ponoszą ją premier i jego współpracownicy — stwierdził prezydent.

- Ta sprawa jest bulwersująca, ale ona wymaga spokojnego wyjaśnienia, jak funkcjonują organy państwa.  Apeluję do wszystkich stron o pozostawienie tej sprawy do poniedziałku, gdy będziemy mogli usiąść i te sprawy rozważyć i je przedyskutować. Czas zostawić kwestie polityki i w spokoju sprawy polskiego wojska i obronności załatwić - powiedział prezydent.

Czytaj więcej

Prokuratura: żołnierzy z granicy zatrzymano i skuto bez udziału prokuratora

- Wczoraj opinia publiczna została wstrząśnięta dwiema informacji: o śmierci naszego żołnierza, który został bandycko zraniony na granicy polsko-białoruskiej — w wyniku odniesionych obrażeń zmarł. Proszę, aby towarzysze broni i rodzina przyjęli głębokie wyrazy mojego współczucia. Wierzę, że Rzeczpospolita tę sprawę wyjaśni, a sprawcy tej zbrodni zostaną zatrzymani i w sposób należyty ukarani –  rozpoczął prezydent swoje wystąpienie.

Prezydent: na granicy mogły zostać użyte inne środki

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Płace
Ostatnia taka podwyżka pensji. W przyszłym roku czeka nas rewolucja
Sądy i trybunały
Bezsilność Trybunału rośnie. Uchwała naprawcza Sejmu ponad wyrokiem TK
Konsumenci
Rzecznik generalny TSUE o restrukturyzacji Getin Banku: ocenić musi polski sąd
Podatki
Uparty obdarowany zapłaci podatek, bo nie chciał pokazać wydruku z konta
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Sądy i trybunały
Sędzia, który kradł pendrive'y nadal w zawodzie. Zarabia 10 tys. zł miesięcznie
Podatki
Skarbówka będzie łapać już tylko prawdziwych oszustów