Jak odróżnić prawdę od fake news?

– Wchodzimy w erę, kiedy fałszywe informacje będą wyglądały tak dobrze, że bez ograniczonego zaufania i kwestionowania wszystkiego, co widzimy, będziemy niezwykle podatni na kłamstwo i życie w sztucznej bańce informacyjnej – mówi w wywiadzie dla Business Insider Polska matematyk dr Przemek Chojecki.

Publikacja: 26.08.2019 08:13

Jak odróżnić prawdę od fake news?

Foto: Bloomberg

– Nawet Google sobie z tym nie radzi, bo nie wszystko da się łatwo zweryfikować – dodaje Chojecki. Jak zatem odróżnić prawdę od kłamstwa?

Walka z fake newsami to jedno z największych wyzwań współczesnych dziennikarzy.

Żeby zwiększyć poziom wiedzy, Fundacja Digital Poland wraz z partnerami przygotowuje Festiwal Cyfryzacji, którego głównym celem jest edukacja. Większość nowych technologii, które zdominują nasze życie za 30 lat, nie została jeszcze wynaleziona, a kiedy się pojawią, będziemy musieli nauczyć się z nich korzystać.

Wszystko, co nas otacza, podlega ciągłym uaktualnieniom, nasze urządzenie ani my sami nie możemy zostać w tyle. Dotyczy to także naszej wiedzy, którą powinniśmy ciągle uaktualniać - pisze  Business Insider Polska.

Fake newsy to dowolne wymyślone i nieprawdziwe informacje; mogą być zarówno stworzone przez człowieka jak i wygenerowane przez komputer. Deepfake jest za to stworzonym przez komputer obrazem lub filmem, który udaje prawdziwy, jest fotorealistyczny i wprowadza do obiegu fałszywą informację - wyjaśnia dr Chojecki.

Matematyk stworzył serwis od początku do końca wygenerowany przez maszyny. Na stronie znajdują się porady finansowe udzielane przez „ekspertów”, każdy ekspert figuruje ze zdjęciem i nazwiskiem. Sęk w tym, że ci „eksperci” nie istnieją, zostali stworzeni jako deep fake’i, a teksty zostały wygenerowane przez inne algorytmy na bazie haseł, które ludzie najczęściej googlują. Posty na stronie też zostały stworzone automatycznie przez jeszcze inne algorytmy.

- Miałem dwa cele: po pierwsze chciałem sprawdzić jak daleko można zajść, jeżeli zaczniemy łączyć najnowsze algorytmy do tekstu i obrazu w całość - czysta naukowa ciekawość. A po drugie i najważniejsze, chciałem pokazać, że nie warto wierzyć temu, co znajdujemy w internecie - wyjaśnia Chojecki.

– Nawet Google sobie z tym nie radzi, bo nie wszystko da się łatwo zweryfikować – dodaje Chojecki. Jak zatem odróżnić prawdę od kłamstwa?

Walka z fake newsami to jedno z największych wyzwań współczesnych dziennikarzy.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Media
Nowy „Plus Minus”: 20 lat Polski w UE. Dobrze wyszło (tylko teraz nie wychodźmy!)
Media
Unia Europejska i USA celują w TikToka. Chiński gigant uzależnia użytkowników
Media
Wybory samorządowe na celowniku AI. Polska znalazła się na czarnej liście
Media
Telewizje zarobią na streamingu. Platformy wchodzą na rynek reklamy
Media
Koniec ekspansji platform streamingowych? Netflix ukryje dane
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?