Według rankingu informatycznego „Computerworld Top 200”, który zostanie opublikowany 11 czerwca, w 2007 r. rynek IT w Polsce urósł aż o 25 proc. Jednak według innych obliczeń wzrost branży rok do roku osiągnął tylko 11 proc.
Skąd różnica? Jak wyjaśnia Mariola Rauzer z „Computerworld”, wyniki zależą od waluty użytej do obliczeń. – W wersji dolarowej rynek rósł w tempie 25 proc. rocznie i był wart 10 mld dol., czyli ok. 27 mld zł. Jeśli obliczenia są dokonywane w złotych, wzrost rok do roku wyniósł 11 proc. Mimo to obie wersje są bardzo optymistyczne, pokazują dwucyfrowy wzrost – przekonuje. Według „Computerworld” podawanie danych w dolarach jest uzasadnione, bo większość sprzętu komputerowego i produktów informatycznych na świecie jest kupowana za dolary.
Oprócz wartości całego rynku „Computerworld” i IDC podały zestawienie liderów poszczególnych jego segmentów. I tak wśród firm informatycznych świadczących usługi serwisowe i outsourcingowe pierwsze miejsce zajął HP. Największym operatorem telekomunikacyjnym jest TP SA, a największą firmą telekomunikacyjną – Samsung Electronics Polska.
Pozycję lidera wśród spółek sprzedających własne oprogramowanie zajmuje Microsoft. Z kolei największym eksporterem i dostawcą usług integracyjnych w branży jest ComArch. Wśród producentów sprzętu prowadzi NTT System, a liderami dostawców oprogramowania są Prokom Software (IT w sektorze publicznym) i Sygnity (przemysł). Największym brażowym inwestorem w Polsce jest amerykański Dell, który w ubiegłym roku otworzył swoją fabrykę w Łodzi.