Aż o 25 proc. w ciągu ostatniego roku wzrosła liczba ataków (zagrożeń bezpieczeństwa) na systemy informatyczne w przedsiębiorstwach, wynika z najnowszego globalnego raportu PwC „Bezpieczne informacje – bezpieczna przyszłość". Badanie PwC zostało też uzupełnione o część polską. Wzięło w nim udział ponad 70 firm i organizacji działających w Polsce.
Z raportu wynika, że ataki hakerów są coraz „droższe". Średnie straty finansowe z powodu jednego ataku były o 18 proc. większe niż rok wcześniej.
Polscy przedsiębiorcy, co jest dość smutnym i równocześnie niepokojącym wnioskiem, często zupełnie nie zdają sobie sprawy z zagrożeń związanych z cyberprzestępczością i nie są ich świadomi. Blisko 25 proc. badanych firm (na świecie wskaźnik sięga 18 proc.) nie wie nawet, ile incydentów związanych z bezpieczeństwem wystąpiło w ich organizacjach. Ankietowani tłumaczą swoją niewiedzę tym, że koncentruje się bardziej na kwestiach zapewnienia zgodności z regulacjami niż na ochronie wartościowych biznesowo informacji.
Koszty nie są małe
Brak wiedzy to tylko jeden z powodów, przez który polskie firmy dość lekko podchodzą do kwestii bezpieczeństwa IT. Problemem są też pieniądze, które trzeba zainwestować, żeby systemy IT były lepiej chronione. Według PwC rodzime przedsiębiorstwa na kwestie bezpieczeństwa IT przeznaczają ledwie 2,7 proc. budżetów przeznaczonych na nowe technologie. Dla porównania na świecie wydatki na bezpieczeństwo wynoszą średnio aż 3,8 proc. budżetów IT, które ponadto, kwotowo, są nieporównywalnie większe niż w Polsce.
– Polskie firmy wyróżniają się korzystnie szczególnie w tych obszarach, które wymagają zgodności z restrykcyjnymi przepisami prawa, w szczególności dotyczącego ochrony danych osobowych i własności intelektualnej – mówi Piotr Urban, partner w Risk Assurance w PwC.