Cybeprzestępcy rosną w siłę

Mimo że przedsiębiorstwa zwiększają wydatki w obszarze bezpieczeństwa IT, rośnie ryzyko, że poniosą straty w wyniku działań hakerów.

Publikacja: 13.12.2013 10:26

Aż 93 proc. przedsiębiorstw w ciągu ostatniego roku zwiększyło lub utrzymało wydatki w obszarze bezpieczeństwa IT, wynika ze Światowego Badania Bezpieczeństwa Informacji przeprowadzonego przez firmę doradczą EY. Była to już 16. edycja tego badania, w której wzięło udział 1,9 tys. osób odpowiedzialnych za działy IT oraz bezpieczeństwo informacji z 64 krajów, w tym Polski.

Ankietowane przez EY firmy wśród największych zagrożeń wymieniają masowe stosowanie urządzeń mobilnych (45 proc. wskazań), korzystanie z mediów społecznościowych (32 proc.), cloud computing (25 proc.) czy działania niedbałych lub nieświadomych pracowników (24 proc.).

W porównaniu z 2012 r. wyniki uległy istotnej zmianie. Rok temu to właśnie niedbali i nieświadomi pracownicy wymieniali byli jako główne zagrożenie dla bezpieczeństwa IT firmy (37 proc.). Na urządzenia mobilne (tablety, smartfony) wskazywało wówczas zaledwie 16 proc. respondentów. – Tegoroczne wyniki dobitnie pokazują, że firmy nie nadążają za rewolucją technologiczną. Szybko rozwijające się nowoczesne technologie muszą mobilizować firmy do odpowiedniej priorytetyzacji działań i wdrażania coraz bardziej zaawansowanych zabezpieczeń – mówi Michał Kurek, starszy menedżer w dziale zarządzania ryzykiem informatycznym EY.

Z badania wynika również, że aż 83 proc. firm uważa, że ich działania z obszaru bezpieczeństwa informacji nie są wystarczające. Żeby to nadrobić, prawie wszystkie zwiększały nakłady na ten cel. Głównym problemem, z jakim muszą się zmierzyć firmy starające się skutecznie walczyć z cyberprzestępczością, jest, oprócz zbyt niskich budżetów, brak wyspecjalizowanej kadry. Na pierwszy z problemów, jak wynika z raportu EY, wskazało 65 proc. ankietowanych firm, a na drugi 50 proc.

W przyszłym roku priorytetami dla firm w obszarze bezpieczeństwa IT mają być zapewnienie ciągłości działania (51 proc.), przeciwdziałanie cyberzagrożeniom (38 proc.) i zapobieganie wyciekom danych (26 proc.). – Są to właściwe priorytety – uważa Michał Kurek.

Reklama
Reklama

Zwraca jednak uwagę, że firmom będzie ciężko je realizować z uwagi na brak utalentowanych i wykwalifikowanych pracowników. – Problemem jest również niska świadomość i brak wsparcia ze strony kadry kierowniczej – mówi.

Media
Magda Jethon: Radio Nowy Świat powstało z marzenia, a dziś to stabilna firma
Media
Donald Trump: Mamy nabywcę dla TikToka. Na sprzedaż musi zgodzić się Pekin
Media
Szefowa wyszukiwarek Google’a: AI stworzy wiele możliwości, ale trzeba być ostrożnym
Media
Donald Trump odsuwa termin sprzedaży TikToka. „Nie chce, by aplikacja zniknęła”
Media
Disney broni Dartha Vadera przed AI. „Midjourney to bezdenna studnia plagiatu”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama