Już wcześniej KRRiT zdecydowała, że trzy miejsca na nowym multipleksie zostaną przekazane Telewizji Polskiej. TVP chce tam zmieścić dwa kanały: jeden w w HD (TVP Kultura) i jeden w standardowej rozdzielczości (nowy kanał TVP Dokument). Pozostałe cztery miejsca maja przypaść nadawcom w drodze konkursu ogłoszonego przez Krajową Radę. Najpierw urzędnicy muszą jednak zdecydować, jakich stacji oczekują na multipleksie ósmym.

Ogłoszone dziś konsultacje pomogą KRRiT podjąć decyzję w tej sprawie.

W styczniu dom mediowy MEC spytał internautów, jakie stacje widzieliby tam najchętniej. Z badania wynika, że aż trzy czwarte polskich internautów zamiast HD wolałoby dostać nowe stacje. 24,3 proc. wolałoby rozwinąć już istniejącą ofertę stacji do wersji HD. MEC poprosił też wtedy internautów o wybranie ośmiu stacji z listy kanałów należących do firm, które dotychczas potwierdziły zainteresowanie nadawanie na przygotowywanym do odpalenia ósmym multipleksie.

Bezdyskusyjnym zwycięzcą w tym zestawieniu zostały kanały z oferty Discovery Networks, które dostały aż 76 proc. wskazań. Kolejny był TVN z 62 proc., a następne: Polsat (59 proc.), BBC Worldwide (57 proc.), Kino Polska TV (54 proc.), TVP Dokument (42 proc.), inny kanał z oferty TVP (36 proc.), kanał z oferty TV Puls (33 proc.), stacja z oferty ZPR Media (właściciel Fokus TV, Eski TV i Fokus TV, 30 proc.) oraz Agora (współwłaściciel Stopklatka TV, 26 proc.).

Urząd Komunikacji Elektronicznej szuka teraz operatora dla ósmego multipleksu. Z informacji „Rz" wynika, że oprócz Emitela i Polskiego Operatora Telewizyjnego (spółka TVN i Polsatu) do konkursu przymierzają się także TVP i ZPR Media. Konkurs trwa do 29 kwietnia.