Firmy, które podpiszą kodeks, będą współpracować w ramach działań, które mają zwalczać ksenofobiczne rasistowskie i obraźliwe wpisy w Internecie.
- Choć skuteczne stosowanie przepisów zakazujących mowę nienawiści zależy od solidnie funkcjonującego systemu egzekwowania sankcji przewidzianych w prawie karnym dla osób nawołujących do nienawiści, takim wysiłkom powinny towarzyszyć działania mające zagwarantować, że pośrednicy online i platformy mediów społecznościowych będą szybko i w stosownym terminie reagować na nielegalne nawoływanie do nienawiści w internecie po otrzymaniu ważnego powiadomienia – podaje KE.
Podpisujące kodeks giganci branży internetowej w przyszłości wypracują wewnętrzne procedury i będą szkolić pracowników z ich stosowania tak, by wpisy nawołujące do nienawiści znikały z Internetu szybciej niż w 24 godziny.
- Przedsiębiorstwa z branży IT podejmą również wysiłki w celu zacieśnienia partnerstwa z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, które będą pomagały w zgłaszaniu treści promujących podżeganie do przemocy i nienawistne zachowanie – podano.
Inicjatywa ma związek m.in. z niedawnymi atakami terrorystycznymi, do jakich doszło w Europie.