Komisja Europejska, we współpracy z Facebookiem, Twitterem, YouTube i Microsoftem, będzie walczyć z hejtem w Internecie

We współpracy z Facebookiem, Twitterem, YouTube i Microsoftem stworzyła kodeks postępowania, który ma ułatwić walkę z mową nienawiści szerzącą się w Internecie.

Aktualizacja: 31.05.2016 16:20 Publikacja: 31.05.2016 15:38

Komisja Europejska, we współpracy z Facebookiem, Twitterem, YouTube i Microsoftem, będzie walczyć z hejtem w Internecie

Foto: 123rf.com

Firmy, które podpiszą kodeks, będą współpracować w ramach działań, które mają zwalczać ksenofobiczne rasistowskie i obraźliwe wpisy w Internecie.

- Choć skuteczne stosowanie przepisów zakazujących mowę nienawiści zależy od solidnie funkcjonującego systemu egzekwowania sankcji przewidzianych w prawie karnym dla osób nawołujących do nienawiści, takim wysiłkom powinny towarzyszyć działania mające zagwarantować, że pośrednicy online i platformy mediów społecznościowych będą szybko i w stosownym terminie reagować na nielegalne nawoływanie do nienawiści w internecie po otrzymaniu ważnego powiadomienia – podaje KE.

Podpisujące kodeks giganci branży internetowej w przyszłości wypracują wewnętrzne procedury i będą szkolić pracowników z ich stosowania tak, by wpisy nawołujące do nienawiści znikały z Internetu szybciej niż w 24 godziny.

- Przedsiębiorstwa z branży IT podejmą również wysiłki w celu zacieśnienia partnerstwa z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, które będą pomagały w zgłaszaniu treści promujących podżeganie do przemocy i nienawistne zachowanie – podano.

Inicjatywa ma związek m.in. z niedawnymi atakami terrorystycznymi, do jakich doszło w Europie.

- Przypomniały nam o pilnej potrzebie zajęcia się problemem nielegalnego nawoływania do nienawiści w internecie. Media społecznościowe należą niestety do narzędzi wykorzystywanych przez grupy terrorystyczne do radykalizowania młodych ludzi i ich rasistowskiego wykorzystywania do szerzenia przemocy i nienawiści. Porozumienie to stanowi ważny krok naprzód w celu zapewnienia, aby internet pozostał miejscem wolnego i demokratycznego wyrazu, gdzie przestrzegane są europejskie wartości i prawa – komentuje V?ra Jourová, komisarz UE do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci.

Media
TV Republika dzieli bardziej niż TVP Info. Są badania
Media
Najlepsza oferta roku na dostęp do treści „Rzeczpospolitej”. Teraz nawet 75 proc. taniej
Media
Piraci nie grasują nad Wisłą. Ale to tylko stan przejściowy
Media
Prognozy PwC: Wydatki na internet w Polsce będą rosły szybciej
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Media
Na te dwa filmy poszli tłumnie Amerykanie. Czy podobnie będzie i u nas?
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska