Bezczynność zarzuca telewizyjna Grupa Discovery, właściciel TVN, członkom Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W wydanym w niedzielę komunikacie nadawca przypomniał, że 25 lutego, czyli za miesiąc, wygasa mu koncesja na nadawanie rozpowszechnianego drogą naziemną kanału TVN 7.

Wniosek o rekoncesję, podobnie jak wcześniej w wypadku TVN 24, został złożony z dużym wyprzedzeniem – ponad rok temu, czyli 23 grudnia 2020 r.

Według Discovery i TVN stacja spełnia wszelkie wymogi określone prawem, dopełniono także niezbędnych formalności. „Bezczynność Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) działa na szkodę rynku medialnego w Polsce, uderza w widzów oraz innych nadawców i operatorów" – oceniła telewizyjna grupa.

Według niej działanie KRRiT może doprowadzić do zamknięcia stacji TVN 7 w formule, która gwarantuje bezpłatny dostęp dla widzów na terenie całego kraju.

Co na zarzuty nadawcy odpowiada Krajowa Rada – do zamknięcia tego wydania „Rz" nie dowiedzieliśmy się tego od niej.

Discovery i TVN w oświadczeniu powołują się na niedawno zakończony proces legislacyjny nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, zaproponowanej przez grupę posłów PiS. Przypominają, że prezydent Andrzej Duda zawetował tzw. lex TVN. Według telewizyjnej grupy potwierdza to, że prawo musi zapewniać ochronę praw nabytych, w tym praw do uzyskania koncesji przez podmioty, które spełniły określone warunki. „Ze względu na negatywne skutki dla TVN, jako nadawcy, prawidłowość procesu rekoncesyjnego TVN24 jest teraz badana przez sąd" – przypomniano. Skarga na opieszałość KRRiT trafiła do sądu jeszcze jesienią ub.r.

TVN 7 zajmuje czwarte miejsce wśród najchętniej oglądanych stacji w grupie komercyjnej 16–49. Ma zarówno koncesję naziemną, jak i satelitarną oraz kablową. Tylko z cyfrowej telewizji naziemnej korzysta około 30 proc. gospodarstw domowych w kraju.

Amerykańska grupa Discovery jest w trakcie fuzji z Warner Media. Na transakcję w Europie zgodziła się Komisja Europejska. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował nas, że nie będzie zabierać głosu w tej sprawie.

Z kolei KRRiT, która wcześniej wezwała TVN do udzielenia informacji o wpływie transakcji na strukturę własnościową spółki oraz udzielone jej koncesji, teraz deklaruje, że dalsze kroki podejmie po sfinalizowaniu transakcji. Chce zbadać cały proces w świetle ustawy o radiofonii i telewizji oraz stanowiska KRRiT z 12 czerwca 2007 r. w sprawie zapisów właścicielskich.