Obecne, zerowe stawki VAT na książki i czasopism specjalistyczne będą obowiązywać tylko do końca 2010 r. Polska dostała możliwość wprowadzenia obniżonych stawek VAT na wybrane towary i usługi w trakcie procesu akcesyjnego do UE, a następnie wydłużyła ten przywilej, wygaśnie on jednak 1 stycznia 2011 r. i potem szans na tak niskie stawki opodatkowania już raczej nie będzie. Wydawcy będą jednak walczyć, by nadal były jak najniższe. W marcu ECOFIN, czyli Rada do spraw Gospodarczych i Finansowych (działająca w obrębie Rady Unii Europejskiej) zatwierdziła zredukowane stawki VAT na książki na różnych nośnikach.

Pod znakiem zapytania stoi kwestia czasopism specjalistycznych. – Od wielu lat wiadomo, że podniesienie VAT powoduje wzrost cen, a to przełoży się na spadek czytelnictwa – mówi „Rz” Jacek Wojtaś, koordynator Izby Wydawców Prasy ds. europejskich. – Wszystko wskazuje na to, że po 2010 r. czasopisma specjalistyczne, które są teraz objęte zerową stawką VAT, przejściowo zostaną objęte stawką 7-proc. W UE zmienia się w tym roku nie tylko parlament, ale też komisarze, należy się więc spodziewać, że 1 stycznia 2011 r. nie pojawi się w tym zakresie nowa regulacja. Przy założeniu, że prace nad nią mogłyby się zacząć pod koniec roku, można się jej spodziewać za mniej więcej trzy 3 lata – mówi.

Wydawcy chcą, by po reformie unijnego systemu podatkowego specjalistyczne magazyny zostały objęte niższą stawką podatku dla dóbr pierwszej potrzeby (0 – 5 proc.) lub nieco wyższą preferencyjną stawką w wysokości 10 – 12 proc. – Istnieje ryzyko, że prasa nie znajdzie się w tych dwóch przedziałach chociażby ze względu na rozbieżne interesy państw członkowskich. Dla Polski każda z tych stawek już oznacza wzrost, ale np. dla Norwegii oznaczałaby kilkunastoprocentowy spadek opodatkowania – mówi Wojtaś.

Wydawcy lobbują w tej sprawie m.in. w Ministerstwie Kultury. „Biorąc pod uwagę to, iż najbliższe lata są przewidywanym okresem złej koniunktury gospodarczej zarówno w Polsce, jak i w całej Europie, Izba Wydawców Prasy prosi o podjęcie działań w celu przedłużenia możliwości stosowania przez Polskę obniżonych stawek VAT na towary i usługi, w stosunku do których stawki obniżone są stosowane czasowo – do 31 grudnia 2010 r.” – pisali w liście do premiera. W odpowiedzi resort finansów poinformował, że decyzje w sprawach podatkowych w Radzie UE podejmowane są jednomyślnie, ale osiem państw UE podpisało deklarację, której głównym przesłaniem jest ograniczenie zakresu obniżonych stawek VAT.