Nowym właścicielem Skype’a – serwisu oferującego rozmowy głosowe przez Internet, który ma ok. 450 mln użytkowników – ma być znany w branży internetowej Marc Andreessen. To twórca przeglądarki internetowej Netscape Navigator, która dominowała na światowym rynku w latach 90. Andreessen ostatnio wrócił do branży, wspierając firmę RockMelt, która pracuje nad nową przeglądarką internetową, zintegrowaną z serwisem społecznościowym Facebook.
W przejęciu Skype’a mają Andreessenowi pomóc Index Ventures, szwajcarska firma venture capital, oraz co najmniej jeszcze jeden duży fundusz private equity.
Koncern eBay, który kupił Skype’a w 2005 r., nigdy nie miał pomysłu, jak zintegrować rozmowy głosowe ze swoim podstawowym biznesem – aukcjami internetowymi. Już w 2007 roku gigant e-handlu przyznał, że kupując Skype’a za ponad 3,1 mld dolarów, przepłacił i musiał odpisać 1,4 mld dol. strat. Wkrótce potem ze stanowiska odeszła Meg Whitman, prezes eBaya.
Kupno Skype’a było momentem zwrotnym w historii eBaya. Do chwili przejęcia udział firmy w światowym rynku e-handlu nieustannie rósł. – Podczas gdy eBay kupił Skype’a, konkurencyjny sklep Amazon inwestował, by podnieść poziom satysfakcji klientów. Podjęte wtedy decyzje przesądziły o wynikach tych dwóch firm w ciągu kolejnych czterech lat – komentuje James Cardwell, analityk Atlantic Equities, cytowany przez ”Daily Telegraph”.
Za pośrednictwem stworzonego w 2003 r. w Estonii Skype’a wykonuje się dziś ok. 8 proc. wszystkich międzynarodowych rozmów telefonicznych. Oprócz połączeń głosowych serwis oferuje również np. wideokonferencje i czat.