Brak ustaw i rozporządzeń utrudnia cyfryzację telewizji

Wczorajsze posiedzenie sejmowych komisji nie dało nadawcom nadziei na szybkie rozwiązanie problemu z wdrażaniem cyfrowej telewizji naziemnej

Publikacja: 20.11.2009 01:40

Posłowie zrzeszeni w sejmowych komisjach Infrastruktury oraz Kultury i Środków Przekazu wysłuchali wczoraj informacji o problemach z wdrażaniem usługi. Nie doszli jednak do żadnych konkluzji.

Oprócz rozporządzenia ministra infrastruktury, które precyzuje parametry techniczne odbiorników cyfrowej telewizji naziemnej, żadna z koniecznych zmian w prawie nie została wprowadzona w życie. Projekt planu wdrażania cyfrowej telewizji naziemnej wciąż przechodzi ścieżkę legislacyjną, która ma się zakończyć nadaniem mu statusu uchwały Rady Ministrów.

– Dokument jest już po konsultacjach społecznych i międzyresortowych, teraz skierowany jest do Komitetu Rady Ministrów ds. Informatyzacji i Łączności – mówiła Agnieszka Zaborowska z resortu infrastruktury. Załącznikiem do planu są założenia do ustawy, bez której nie da się zakończyć cyfryzacji.

– Problemy z wdrożeniem cyfrowej telewizji nie wynikają z tego, że jesteśmy źle przygotowani do tego procesu technicznie. Nie jesteśmy do niego przygotowani legislacyjnie. Apeluję o przerwanie posiedzenia do czasu, aż plan cyfryzacyjny zostanie przyjęty przez Radę Ministrów, i wtedy będziemy mieli o czym rozmawiać – mówiła Elżbieta Kruk z Komisji Kultury i Środków Przekazu, była szefowa KRRiT.

W posiedzeniu brali udział nadawcy. – Zaapelowaliśmy o natychmiastowe uruchomienie docelowych emisji na pierwszym multipleksie. Oczekujemy niezwłocznego rozwiązania formalnych trudności regulacyjnych TVP albo zweryfikowania strategii cyfryzacyjnej państwa – mówi Dariusz Dąbski, prezes TV Puls.

Cyfrowa telewizja miała ruszyć we wrześniu, ale wciąż formalnie działa wyłącznie w ramach testów.

Media
Polski film coraz droższy. Znany producent ma na to sposób
Media
„Rzeczpospolita Nauka” – nowy kwartalnik o odkryciach, badaniach i teoriach naukowych
Media
Nowy pomysł Trumpa: obrona Hollywood. Pomóc mają 100-proc. cła na obce filmy
Media
Irlandia nakłada ogromną karę na TikToka. Platforma zaprzecza, by przekazywała rządowi dane
Media
TikTok będzie miał nowe centrum danych w Europie. Wiadomo, w jakim kraju