04:46
01.01.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 677
23:59
31.12.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:50
31.12.2023

Zełenski: Ukraińcy są silniejsi od zła

Prezydent Wołodymyr Zełenski napisał w mediach społecznościowych:

"Ukraińcy są silniejsi niż chłód i ciemność.

Ukraińcy są silniejsi niż intrygi, kłamstwa, propaganda medialna, ból, rozpacz, rozpacz i niezgoda.

Ukraińcy są silniejsi niż strach.

Ukraińcy są silniejsi niż terror.

Ukraińcy są silniejsi od zła.

Ukraińcy są silniejsi niż ta wojna.

Ukraińcy razem silniejsi!

Szczęśliwego Nowego Roku 2024, Ukraino!

Chwała Ukrainie!"

23:25
31.12.2023

Ławrow: Ponad 200 ukraińskich bojowników skazano na długoletnie więzienie

  „Trwa śledztwo w sprawie zbrodni reżimu kijowskiego. Rosyjskie organy ścigania skrupulatnie rejestrują i dokumentują okrucieństwa popełniane przez ukraińskich neonazistów, nie ograniczając się do okresu specjalnej operacji wojskowej. Na podstawie materiału dowodowego zebranego przez Komitet Śledczy sądy Federacji Rosyjskiej skazały już ponad 200 przedstawicieli ukraińskich sił zbrojnych na wieloletnie kary pozbawienia wolności za popełnione okrucieństwa. Ten sam los czeka wszystkich innych przestępców. Każdy z nich otrzyma sprawiedliwą karę.” - powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w wywiadzie udzielonym agencji Ria Nowosti. 

22:59
31.12.2023

Rosjanie ostrzelali Pokrowsk

Wieczorem rosyjskie wojsko ostrzelało miasto Pokrowsk, położone w obwodzie donieckim. "Na razie wiemy o dwóch lekko rannych. Teraz wyjaśniamy te informacje" - informuje Ukrinform.

22:23
31.12.2023

Zniszczenia w obwodzie kirowohradzkim

Wskutek ataku Rosji na obwód kirowohradzki doszło do uszkodzenia infrastruktury w mieście Kropywnycki. Zniszczone zostały linie energetyczne oraz budynki handlowe.

21:46
31.12.2023

Trzy rosyjskie lotniskowce na Morzu Czarnym

Siły Obronne Południowej Ukrainy poinformowały, że na Morzu Czarnym pojawiły się trzy rosyjskie lotniskowce. "Wróg rozmieścił trzy wyrzutnie rakiet nawodnych — dwie fregaty i morski okręt bojowy — do służby bojowej na Morzu Czarnym. Całkowita gotowość do użycia — 24 cale. Poziom zagrożenia rakietowego jest niezwykle wysoki" - podano w komunikacie.

21:12
31.12.2023

Rosja zaatakowali w obwodzie kijowskim

"Zauważono ruch wrogich bezzałogowych statków powietrznych! Siły obrony powietrznej działają w tym regionie" - poinformowała Kijowska Obwodowa Administracja Wojskowa w mediach społecznościowych.

20:49
31.12.2023

Ukraińska para prezydencka złożyła noworoczne życzenia rodakom

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wraz z żoną Ołeną złożyli noworoczne życzenia wszystkim Ukraińcom.

"Nowy Rok to ukraińskie święto, kiedy nie tylko gratulujemy, ale także działamy. Nie tylko życzymy, ale robimy wszystko, aby nasze życzenia się spełniły. My, Ukraińcy, wiemy lepiej niż ktokolwiek inny, że lepsze jutro nie przychodzi samo, ponieważ bronimy każdego naszego jutra własnymi rękami. Dlatego nasz Nowy Rok będzie dokładnie tym, czym chcemy, aby był i czym go uczynimy. Cudem nie tylko noworocznym, ale i całorocznym jesteście Wy wszyscy: zdeterminowani, odpowiedzialni, troskliwi i skuteczni" - napisała para prezydencka w mediach społecznościowych.

20:18
31.12.2023

Rosja zaatakowała dronami szturmowymi Shahed

Ogłoszono alert powietrzny w obwodach: zaporoskim, chersońskim, mikołajowskim, odeskim, kirowohradzkim, połtawskim, charkowskim, sumskim i donieckim, a następnie w Kijowie, Czernihowie, Czerkasach i Winnicy. "Atak Shahedami trwa! Istnieje zagrożenie atakiem bezzałogowych statków powietrznych w obszarach, w których ogłoszono alarm lotniczy!"

19:53
31.12.2023

Rosja zaatakowała Czuguiw

Według informacji szefa Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej doszło do czterokrotnego uderzenia rakietami S-300. "Do wiadomości mieszkańców miasta Czuguiw i powiatu: zostańcie w schronach!" - ostrzegł Oleg Siniegubow w mediach społecznościowych.

19:29
31.12.2023

Prezydent Ukrainy odznaczył 700 żołnierzy

"Prawie 700 żołnierzy. Armia. Siły Powietrzne. Marynarka wojenna [...]. Ci, których bohaterskiej pracy nie można jeszcze opowiedzieć, ale którym wszyscy powinniśmy podziękować. Nasi bohaterowie" - oświadczył ukraiński prezydent, odznaczając żołnierzy.

18:56
31.12.2023

Chiński kawior zastępuje rosyjski

Przed Nowym Rokiem w Rosji tradycyjnie wzrasta popyt na kawior, przede wszystkim czarny. Tymczasem 40 proc. czarnego kawioru na rosyjskim rynku to chińska podróbka. Towar przywieziony do Rosji jest przepakowywany i udaje rosyjski.

Czytaj więcej

Rosja: Kawior jest, ale chiński
18:23
31.12.2023

Papież Franciszek o "umęczonym narodzie ukraińskim"

Po modlitwie Anioł Pański papież zaapelował o nieustającą modlitwę za kraje, w których toczą się wojny, w tym za "umęczony naród ukraiński".

17:57
31.12.2023

Dzięki systemowi Patriot udało się zestrzelić 15 rakiet Kindżał

Rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ignat poinformował, że dzięki systemowi Patriot udało się w sumie zestrzelić 15 rakiet Kindżał. Pierwszy taki pocisk miał zostać zlikwidowany 4 maja. "Potem było jeszcze sześć, sześć kolejnych i teraz mamy 15 takich sztyletów zestrzelonych przez system Patriot. Oprócz Patriota istnieje naprawdę wiele systemów, które pomagają nam dziś się bronić" - dodał rzecznik.

17:28
31.12.2023

Rosja i Białoruś chwalą się rozwojem gospodarczym

Oazą ekonomicznej stabilności nazwał Rosję i Białoruś rosyjski ambasador w Mińsku Borys Gryzłow, twierdząc, że mimo zachodnich sankcji produkt krajowy obu krajów w kończącym się roku zwiększył się  o 3,5 proc., podczas gdy znaczna część gospodarek Zachodu walczy o uzyskanie jakiegokolwiek wzrostu.

Czytaj więcej

Reżimowe bajki dla ludu: Gospodarki Rosji i Białorusi rosną coraz szybciej
16:59
31.12.2023

Armia ukraińska ostrzega przed zagrożeniem w obwodzie dniepropietrowskim

Ukraińskie siły powietrzne ostrzegły o możliwym zagrożeniu w obwodzie dniepropietrowskim. Wojsko rosyjskie może wykorzystać tam drony szturmowe — podano w mediach społecznościowych.

16:28
31.12.2023

Zełenski dziękuje żołnierzom za „obronę całej Ukrainy”

„Chcę szczególnie podziękować wszystkim, którzy są teraz na stanowiskach bojowych i biorą udział w misjach bojowych! Niestety, dzisiaj doszło do nowych rosyjskich ataków. I ci ludzie będą bronić naszego nieba dziś wieczorem i jutro” – napisał Zełenski w mediach społecznościowych. Prezydent Ukrainy podziękował też międzynarodowym partnerom Kijowa.

15:56
31.12.2023

Rosyjski atak na Chersoń. Są ofiary śmiertelne

Dwie osoby zginęły, a siedem odniosło obrażenia podczas ataków sił rosyjskich na Chersoń na południu Ukrainy w ciągu ostatniej doby – poinformował szef władz miejskich Roman Mroczko w mediach społecznościowych. Wśród ofiar jest 9-letni chłopiec. "Rodzinie zmarłego chłopca składam najszczersze kondolencje! Nie wybaczymy!" - napisał Mroczko.

15:26
31.12.2023

Rosjanie ostrzelali obwód kirowohradzki

Wskutek rosyjskiego ataku w obwodzie kirowohradzki w centralnej Ukrainie zniszczone zostały linie energetyczne i magazyn zboża. "Obwód kirowohradzki znów znalazł się pod ostrzałem wroga" - napisał w mediach społecznościowych Andrij Rajkowicz, gubernator obwodu.

14:40
31.12.2023

ISW: Rosja próbuje kształtować narrację dotyczącą wojny na Zachodzie

Rosja usiłuje aktywnie kształtować przestrzeń informacyjną na Zachodzie, by podważyć wsparcie dla Ukrainy. Jednocześnie stara się nadać tym działaniom pozór wywodzenia się z zachodnich źródeł – pisze w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną. ISW powołuje się przy tym na publikację „The Washington Post”. Dziennik uzyskał od europejskich służb bezpieczeństwa rosyjskie dokumenty świadczące o tym, że Siergiej Kirijenko, wiceszef kremlowskiej administracji, nadzoruje operacje mające na celu osłabienie wsparcia dla Ukrainy i NATO we francuskiej przestrzeni informacyjnej oraz za pośrednictwem tamtejszych polityków i działaczy.

W zamyśle kremlowskiej propagandy chodzi o to, by spopularyzować we Francji pogląd, jakoby sankcje przeciwko Rosji szkodziły gospodarce, a dostarczanie francuskiej broni Ukrainie osłabiało zdolność Paryża do własnej obrony. Ponadto Moskwa przekonuje, że dalsze wspieranie Ukrainy może doprowadzić do III wojny światowej.

14:01
31.12.2023

Putin wygłosił orędzie noworoczne do Rosjan

Rosyjski przywódca w swoim przemówieniu przekonywał, że w 2023 roku Rosja „stanowczo broniła swoich interesów narodowych, swojej wolności i bezpieczeństwa”, a „najważniejszą rzeczą, która jednoczyła i jednoczy Rosjan, jest los ojczyzny i głębokie zrozumienie najwyższego znaczenia etapu historycznego, przez który przechodzi Rosja”. Zwrócił się także do personelu wojskowego biorącego udział w inwazji na Ukrainę. - Nasze serca są z wami. Jesteśmy z was dumni, podziwiamy waszą odwagę. Wiem, że teraz czujecie miłość swoich najbliższych, najdroższych, najdroższych ludzi. Potężne, szczere wsparcie milionów obywateli Rosji. Wsparcie całego narodu — perorował Władimir Putin.

Gospodarz Kremla zapewniał, że „Rosja nigdy się nie zatrzyma”. — N​ie ma takiej siły, która byłaby w stanie nas podzielić i zatrzymać nasz rozwój — mówił. Przemówienie Putina trwało ok. czterech minut. 

13:27
31.12.2023

Rosjanie podali nowe dane o poszkodowanych po ostrzale Biełgorodu

Po ostrzale Biełgorodu do lokalnych szpitali trafiły łącznie 93 osoby, w tym 13 dzieci - podało biuro prasowe rosyjskiego Ministerstwa Zdrowia. 25 pacjentów, w tym 6 dzieci, w ciężkim stanie ewakuowano do Moskwy.

Według Kremla Biełgorod został ostrzelany przez Ukraińców. Bardziej niezależne źródła wskazują na nagrania, dostępne w mediach społecznościowych, które wskazują, że ostrzał został przeprowadzony z głębi terytorium Rosji i mogło do niego dojść omyłkowo.

12:51
31.12.2023

Rosja: Aresztowania za tańczenie przed pomnikiem

Sąd zdecydował o aresztowaniu czterech młodych osób, oskarżonych o „bezczeszczenie symboli chwały wojskowej” po tym, jak tańczyły przed pomnikiem we wsi Gruszewskoje w obwodzie aleksandrowskim w Kraju Stawropolskim. Propagandowa agencja RIA Nowosti przekazała, że zatrzymani znieważyli w tej sposób monument ku czci „partyzantów, żołnierzy armii radzieckiej i ludności cywilnej, którzy zginęli bohaterską śmiercią podczas II wojny światowej”.

12:11
31.12.2023

Schrony w Biełgorodzie zamknięte mimo obietnic władz

Mieszkańcy Biełgorodu w Rosji udostępniają w sieciach społecznościowych nagrania przedstawiające zamknięte schrony, do których nie mogli się dostać. Wczoraj, gdy podobna sytuacja miała miejsce podczas ostrzału miasta, władze obiecały, że wszystkie schrony zostaną otwarte. Dziś w Biełgorodzie ponownie zawyły syreny i sytuacja się powtórzyła - podaje kanał Nexta.

11:43
31.12.2023

Putin i Xi Jinping złożyli sobie życzenia noworoczne

Prezydent Chin Xi Jinping przy okazji noworocznych życzeń, złożonych Władimirowi Putinowi, zauważył, że w ich czasach pogłębiło się „wzajemne zaufanie polityczne” między Federacją Rosyjską a Chińską Republiką Ludową. „Współpraca strategiczna zacieśniła się, a wzajemnie korzystna współpraca stale przynosiła nowe rezultaty” – czytamy w depeszy gratulacyjnej, której treść cytuje chińska telewizja państwowa.

„W roku 2023, w obliczu zmian oraz niepewnej sytuacji międzynarodowej i regionalnej, stosunki między Rosją a Chinami zachowały zdrowy i stabilny rozwój i stale zmierzają we właściwym kierunku” – dodał Xi.

W informacji, opublikowanej przez CCTV nie ma informacji o tym, co w swoim telegramie do chińskiego prezydenta napisał Władimir Putin.

11:03
31.12.2023

Rosjanie ogłosili alarm powietrzny na Krymie

„W Sewastopolu ogłoszono alarm powietrzny” – poinformował na swoim Telegramie mer miasta Michaił Razwożajew. Z kolei kanał informujący o sytuacji na Moście Krymskim przekazał, że ruch pojazdów na przeprawie został „chwilowo” zablokowany. „Osoby znajdujące się na moście i w rejonie kontroli proszone są o zachowanie spokoju i stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy ochrony transportu” - zaapelowano.

10:30
31.12.2023

Trzech cywilów zginęło w obwodzie charkowskim

W wyniku nocnego ostrzału w obwodzie charkowskim zginęły trzy osoby — poinformował na Facebooku szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow. „O godzinie 12:14 i 12:34 okupanci ostrzelali miejscowość Borowa. Zniszczeniu uległo prywatne gospodarstwo domowe. Spod gruzów domu wydobyto ciała kobiety i dwóch mężczyzn” – napisał. Dodał, że również w nocy, między 01:09 a 01:30, Rosjanie zaatakowali Charków przy pomocy dronów Shahed. Nie zanotowano ofiar, ale uszkodzeniu uległ m.in. bank, placówka naukowa, budynki mieszkalne, administracyjne i kawiarnie.

Syniehubow podał również aktualne dane dotyczące wieczornego ataku rakietowego na Charków — liczba rannych wzrosła do 28.

09:54
31.12.2023

Alarm powietrzny w całej Ukrainie

Przed godz. 10.00 polskiego czasu we wszystkich obwodach Ukrainy ogłoszono alert powietrzny w związku ze startem myśliwców MiG-31K z lotnisk Sawaslejka i Mozdok w Rosji. Samoloty te mogą przenosić rakiety Kindżał.

09:26
31.12.2023

Atak rakietowy na Dniepr. W szpitalu zmarła kolejna ofiara

W szpitalu w Dnieprze zmarła 45-letnia ofiara rosyjskiego ataku rakietowego, przeprowadzonego 29 grudnia — przekazał na Facebooku Serhij Łysak, szef regionalnej administracji wojskowej.

„Kolejna ofiara zmasowanego ataku rakietowego, do którego doszło 29 grudnia rano, zmarła w szpitalu. To 45-letni mężczyzna. Lekarze walczyli o niego do końca” – napisał Łysak. Dodał, że w sumie w ataku zginęło 7 osób a kolejnych 18 znajduje się w szpitalach, w tym półtoraroczny chłopiec. „Większość rannych jest w stanie umiarkowanym. Stan dwóch osób jest poważny” - dodał.

08:55
31.12.2023

Rosja znów wysłała na Ukrainę kilkadziesiąt shahedów

W nocy Rosjanie zaatakowali Ukrainę przy użyciu 49 dronów Shahed z trzech kierunków - przekazały w porannym komunikacie ukraińskie Siły Powietrzne.

Agresorzy skierowali większość dronów w okolice linii frontu, a także na obiekty cywilne, wojskowe i infrastrukturalne w szczególności w obwodzie charkowskim, chersońskim, mikołajowskim i zaporoskim. Ukraińcom udało się zestrzelić 21 shahedów.

08:22
31.12.2023

Rosjanie ostrzelali Charków. Ponad 20 rannych

W wyniku rosyjskiego ostrzału Charkowa ranne zostały 22 osoby – poinformowało w mediach społecznościowych ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Według wstępnych danych wieczorem 30 grudnia armia rosyjska uderzyła w miasto co najmniej 6 rakietami S-300. Uszkodzonych zostało 12 budynków mieszkalnych, 13 domów prywatnych, szpitale, budynek hotelu, przedszkole i lokale usługowe.

07:49
31.12.2023

Kolejne ofiary rosyjskiego ataku na Kijów

Ratownicy w Kijowie znaleźli pod gruzami ciała osiemnastej i dziewiętnastej ofiary ataku rakietowego, przeprowadzonego przez Rosję 29 grudnia — przekazali na Telegramie Witalij Kliczko, mer Kijowa, oraz wojskowa administracja miasta. Według Kliczki służby nadal pracują w miejscach, w których doszło do zniszczeń.

07:15
31.12.2023

Ukraińcy opublikowali nowe dane o rosyjskich stratach

W ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili na wojnie z Ukrainą prawie tysiąc żołnierzy — wynika z danych, opublikowanych przez ukraiński Sztab Generalny. Zniszczonych zostało m.in. 30 systemów artyleryjskich najeźdźców, 17 transporterów opancerzonych i 8 czołgów.

06:25
30.12.2023

Nagranie z podsumowaniem sobotnich wydarzeń na froncie

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował w mediach społecznościowych klip z podsumowaniem działań z 675. dnia wojny.

06:00
30.12.2023

Podsumowanie sobotnich wydarzeń

Doniesienia z 675. dnia wojny Rosji z Ukrainą można prześledzić w naszej wczorajszej relacji.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 675