- Rozbudowa zaplecza magazynowego pozwoli nam zlikwidować problem przechowywania zbiorów oraz stworzy zaplecze dla planowanych prac rewitalizacyjnych głównej siedziby – wyjaśnia Jarosław Klejnocki, dyrektor Muzeum Literatury.

Umowę z firmą Helsen na wykonanie prac budowlanych podpisano we wtorek i już w lipcu ruszy realizacja inwestycji. Budynek powstaje dzięki 4-milionowej dotacji z budżetu Samorządu Mazowsza oraz 1 mln zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego..

Dwukondygnacyjny magazyn będzie miał nowoczesną funkcjonalną i energooszczędną architekturę, zaprojektowaną przez warszawskie Atelier Tektura. Prosta minimalistyczna elewacja zapewni doskonałe warunki klimatyczne wewnątrz obiektu. Magazyn o powierzchni użytkowej 643 m kw. (całość 790 m kw.) będzie przeznaczony na magazynowanie zbiorów bibliotecznych, malarstwa i rzeźby. Powstanie także pracownia konserwacji. A dla publiczności pomyślano o części ekspozycyjnej o szklanych witrynach, przeznaczonej na zmienne prezentacje. Przewidywane jest też miejsce na działania edukacyjne.

Architekci zadbali o wkomponowanie obiektu w zielone otoczenie, zachowując sosnowy las. I zaprojektowali wewnętrzny ogród dla odwiedzających, dostępny z ulicy. Nowy magazyn stanie na tej samej działce przy ul. Trawiastej 29, na której znajduje się już jeden magazyn Muzeum Literatury. Ogród będzie łącznikiem między obydwoma budynkami.

Zakończenie budowy magazynu planowane jest w połowie 2020 roku, a pod koniec tego samego roku ma ruszyć rewitalizacja siedziby głównej na Starym Mieście.