Jaką wiedzę o życiu Kafki zawdzięczamy tylko panu?
Przede wszystkim ustalenia dotyczące Felice Bauer, niedoszłej żony Franza. Wcześniej wiedzieliśmy o niej tylko tyle, że była urzędniczką, mieszkała w Berlinie, ale to ledwie zarys cienia osoby. Na szczęście miałem okazję spotkać syna Bauer w USA, który dużo o matce i jej rodzinie opowiedział. Także o skandalach, jakie w jej domu miały miejsce, a o których Kafka niekoniecznie wiedział. Z tych informacji wyłoniła się żywa postać.
Z Prusaczką Bauer Franz był już po słowie, zaręczyny jednak szybko zerwał i skończyło się na kilkuletnim romansie epistolograficznym, pełnym udręk, fundamentalnym jednak dla kształtowania się relacji dojrzałego mężczyzny z kobietami. To miało wpływ na powstawanie „Procesu” i metaforę uwięzienia w niej opisaną.
To prawda. Rozstanie poprzedziło tworzenie „Procesu”. Niejako w formie komentarza do zerwania zaręczyn Kafka czytał byłej narzeczonej o bramie, której nie potrafi przekroczyć, choć to była droga przeznaczona wyłącznie dla niego. Dla mnie jednak najważniejsze jest przedstawienie perspektywy Felice i jej rodziny, ponieważ przemyślenia i decyzje Kafki dobrze udokumentował w listach i dziennikach.
Czytaj więcej
List Franza Kafki, w którym pisarz narzeka na blokadę twórcą, jakiej pisarz doświadczał wiosną 1920 roku, trafił na aukcje w londyńskim Sotheby's. Niewielka kartka, zapisana ręcznie przez pisarza, może osiągnąć cenę 90 tys. funtów (niespełna 500 tys. złotych) - szacuje dom aukcyjny.
Drugą niezwykle ważną kwestią był wpływ I wojny światowej na Kafkę, czego nie opisywał wprost. Po początkowym entuzjazmie, z jakim przyjęli wybuch wojny nawet artyści, Praga i dworce szybko zaroiły się od migrantów ze wschodu Europy w bardzo złym stanie, wśród których byli Żydzi, obcy kulturowo także dla praskich ziomków. Kolejny szok wywołały ukrywane przed cywilami, żeby nie wywołać paniki, transporty rannych, które obrazowały brutalność konfliktu. Te transporty obsługiwano w ukryciu za specjalnymi ekranami, ale Kafka jako pracownik biura do spraw ubezpieczeń o wszystkim wiedział, zobowiązany jako urzędnik do tajemnicy.
Gdybym miał tworzyć hierarchię czynników, które wpłynęły najbardziej na Kafkę, to nie miałbym wątpliwości, że tylko choroba, czyli gruźlica, odcisnęła się na psychice pisarza równie silnie i dewastująco jak wojna.