Big Book Festival bez dotacji ministerstwa

Wczoraj minister kultury zdecydował, że nie dofinansuje Big Book Festivalu. Może to poważnie zagrozić istnieniu popularnej imprezy propagującej czytanie.

Publikacja: 10.03.2016 12:59

Big Book Festival bez dotacji ministerstwa

Foto: Big Book Festival

To jedyny międzynarodowy festiwal propagujący czytanie, odbywający się w Warszawie, festiwal literacki z certyfikatem EFFE, wydarzenie tworzone przez organizację pozarządową.

Organizatorzy będą składać odwołanie od tej decyzji. Obawiają się, że dalszy rozwój i istnienie festiwalu nie będzie możliwe bez stabilnego wsparcia ministerstwa.

Kolejna edycja BBF jest zaplanowana na 10-12 czerwca.

Gośćmi festiwalu mają być pisarze z pięciu kontynentów.

A oto oświadczenie organizatorów Big Book Festivalu:

Wczoraj Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło dotacje przyznawane na działania związane z promocją czytelnictwa w Polsce. Międzynarodowego Big Book Festival – Dużego Festiwalu Czytania, organizowanego przez Fundację „Kultura nie boli", po raz kolejny wśród dotowanych wydarzeń nie ma.

Co zaskoczyło nas w sposób szczególny, festiwal został ujęty w ocenie punktowej w rażącej dysproporcji wobec wydarzeń o adekwatnej skali, np. po raz kolejny hojnie dotowanych Festiwalu Conrada i Literackiego Sopotu. Został natomiast zrównany z zacnymi, ale znacznie mniejszymi inicjatywami lokalnych ośrodków kultury czy bibliotek np. w gminie Wiązowna i w Łowiczu, Big Book Festival jest festiwalem cieszącym się wysokim artystycznym i społecznym uznaniem i w żadnym aspekcie nie ustępuje wspieramy wydarzeniom.

Fundacja "Kultura nie boli", jako organizator BBF, jest rozczarowana, ale przede wszystkim zdumiona taką oceną komisji decydującej o dotacjach. W poprzednich latach podejmowałyśmy starania o poznanie powodów negatywnej decyzji ministerialnych decydentów. Nie udało nam się jednak dowiedzieć, dlaczego nie uznają oni Big Book Festivalu za wydarzenie wzbogacające Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na równi z innymi poważnymi literackimi festiwalami. Brak odpowiedzi wynika prawdopodobnie z prostej przyczyny – gdyby mieli ocenić wydarzenie rzetelnie, musiałaby to być ocena pozytywna.

Tworzymy JEDYNY międzynarodowy festiwal literacki w Warszawie. Stolica Polski nie miała w powojennej historii takiego wydarzenia, jego organizacji nie podjęły się władze miasta. Cztery lata temu zdecydowałyśmy się na to my, zakładając niewielką fundację i podejmując działania o charakterze non-profit. Co roku na Big Book Festival goszczą znakomici pisarze światowej klasy, LAUREACI najważniejszych nagród literackich, z Pulitzerem i Noblem włącznie. Gościliśmy m.in. Swietłanę Aleksijewicz, Karla Ove Knausgarda, Zadie Smith, Larsa Saabye Christensena czy Władimira Sorokina. W tym roku będziemy gościć kilkunastu autorów z pięciu kontynentów i, jak zawsze, świetnych pisarzy polskich. Nasz festiwal odwiedzają i przyjmują z podziwem bywalcy wielu międzynarodowych wydarzeń, m.in. Steven Poole z „Guardiana", Razia Iqbal z BBC czy Tomáš Sedláček, jeden z najwybitniejszych ekonomistów świata, który – jak większość naszych gości – zgodził się uczestniczyć w festiwalu pro publico bono. Big Book Festival jest nowoczesny, otwarty, ma wyraźnie społeczny i innowacyjny profil. Stawiamy na wymianę myśli oraz jednoczesne prezentowanie literatury zagranicznej Polakom i literatury polskiej obcokrajowcom. Podejmujemy się kreacji i produkcji ambitnych projektów artystycznych skierowanych do międzynarodowej publiczności, jak ubiegłoroczny spektakl „Wieczorem. W poszukiwaniu Jerzego Pilcha".

Co roku otrzymujemy NOMINACJE I NAGRODY. W 2015 r. fundacja otrzymała dwie nagrody S3KTOR dla najlepszej inicjatywy tworzonej przez organizację pozarządową (Grand Prix i kategoria: kultura). Big Book Festival jest regularnie nominowany do nagród i wyróżnień przyznawanych przez opiniotwórcze media, jak: Trójka, „Gazeta Wyborcza" czy „Aktivist". Związek Firm Public Relations uznał, iż festiwalowi towarzyszy najlepsza kampania informacyjna i promująca wydarzenie społeczne (Złoty Spinacz 2013).

Jesteśmy niewielką, profesjonalnie zarządzaną i rozliczaną fundacją. Co roku tworzymy wydarzenie na NAJWYŻSZYM poziomie. Pracujemy SPOŁECZNIE, bez możliwości zatrudnienia zespołu, bez wynagrodzeń. Wykonujemy nie tylko całoroczną pracę wymagającą organizacji festiwalu. Robimy coś więcej - angażujemy instytucje publiczne i prywatne we WSPÓLNE tworzenie kultury czytelniczej w Polsce, nakłaniamy wydawców do myślenia w kategoriach odpowiedzialności społecznej, dbamy o tworzenie atmosfery instytucjonalnego „crowdfundingu" na rzecz rozwoju kultury czytania w kraju.

Wreszcie, jesteśmy JEDYNYM tak ważnym i dużym festiwalem literatury tworzonym SAMODZIELNIE przez organizację pozarządową. Odwiedza nas 10,000 uczestników rocznie. Wiemy, że dla czytelnictwa i radości z książek robimy dużo dobrego i robimy to razem z uczestnikami oraz wieloma partnerami. Co znaczące, nasz festiwal nie istniałby, gdyby nie regularne wsparcie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawie, ale także fundacji ROSYJSKICH ORAZ NIEMIECKICH. Wspierają nas m.in. Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja im. Heinricha Bölla, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, w tym roku znaczne wsparcie otrzymujemy także od British Council. Niepokoi nas, że organizacjom zagranicznym najwyraźniej bardziej niż władzom Polski leży na sercu nasze czytelnictwo.

Jako główne organizatorki posiadamy wykształcenie humanistyczne oraz duże doświadczenie w organizowaniu, budżetowaniu, a także komunikowaniu wydarzeń artystycznych. Utrzymujemy rozległe i dobre relacje z wieloma partnerami i środowiskami. Reprezentujemy wysoką kulturę pracy, pracujemy z ogromnym poczuciem odpowiedzialności społecznej i osobistym poświęceniem.

Przedstawiciele MKiDN od lat konsekwentnie starają się nas nie widzieć. Pomimo regularnego wnioskowania i otrzymywanie wysokiej punktacji, a także pomimo odwołań od decyzji o nieprzyznaniu dotacji, Big Book Festival i jego kulturotwórcza rola – tak już oczywista dla wielu organizacji i środowisk związanych z literaturą i rynkiem książki - jest przez ministerstwo ignorowana. Dotację ministerstwa fundacja otrzymała tylko raz (w roku 2014), podczas gdy porównywalne wydarzenia (podobne jakościowo, ilościowo, poziomem realizowanych wydarzeń i prestiżem zapraszanych gości), np. Festiwal Conrada, Festiwal Miłosza czy Literacki Sopot są przez ministerstwo wspierane stabilnie i hojnie.

Bez stabilnego finansowania publicznego Big Book Festival nie będzie się rozwijał zgodnie z autentycznym potencjałem, jakiego to wydarzenie - innowacyjne, młode, mobilne i miejskie – już dowiodło. Festiwal realizowany w bezpretensjonalnej, swobodnej atmosferze, mówiący o czytaniu przyjaznym, a nie koturnowym językiem, jest na najlepszej drodze, by stać się jedną z najbardziej ekscytujących i nowoczesnych imprez literackich w Europie. Bez poważnego potraktowania i stabilnego wsparcia Ministerstwa Kultury ten rozwój z pewnością nie będzie możliwy.

Od decyzji ministra złożymy – tradycyjnie już – odwołanie. Od dziś chętnie więc będziemy ogłaszać BIG BOOK FESTIVAL jako NAJLEPSZY FESTIWAL CZYTANIA, JAKIEGO NIE WSPIERA MINISTER KULTURY. Zapraszamy na czwarty Big Book Festival – Duzy Festiwal Czytania. Odbędzie się od 10 do 12 czerwca w Pałacu Szustra (ul. Morskie Oko 2, w Warszawie). Wstęp wolny. Nazwiska zagranicznych gwiazd edycji ogłosimy 22 marca. Festiwal odbędzie się pod hasłem "Wielka ucieczka". I tym razem polecimy na zagranicznym paliwie.

A kto nie czyta, ten trąba!

Z pozdrowieniami

- Anna Król
dyrektor Big Book Festival krytyk sztuki, menedżer kultury, wydawczyni, redaktorka i autorka książek

- Paulina Wilk
prezes Fundacji „Kultura nie boli" dziennikarka, reportażystka i autorka książek

To jedyny międzynarodowy festiwal propagujący czytanie, odbywający się w Warszawie, festiwal literacki z certyfikatem EFFE, wydarzenie tworzone przez organizację pozarządową.

Organizatorzy będą składać odwołanie od tej decyzji. Obawiają się, że dalszy rozwój i istnienie festiwalu nie będzie możliwe bez stabilnego wsparcia ministerstwa.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Literatura
Urszula Kozioł laureatką Nagrody Literackiej Nike 2024
Literatura
„Sprawa Wagera” Davida Granna. Kanibale byli i są wśród nas
Literatura
Masłowska i ludzie bezradni. "Magiczna rana", ciąg dalszy polskiego chaosu i miraży
Literatura
Dorota Masłowska ma dokonać przełomu