Dehnel - jak czytamy w Onecie - swoją decyzję tłumaczy "rosnącą agresją Kościoła katolickiego wobec społeczności LGBT, publicznym wspieraniem nacjonalizmu, zaangażowaniem w politykę po stronie partii rządzącej, organizowanie, propagandowych kampanii kłamstw i oszczerstw, przede wszystkim zaś obrzydliwym, powszechnym i systemowym procederem ukrywania gwałtów i molestowania dzieci przez funkcjonariuszy kościoła (w tym biskupów diecezji mojego chrztu i mojego zamieszkania, Głodzia i Nycza)".

"Apostazję wyznaniową każdy z nas ma – mam i ja!" - podkreślił pisarz.

Dehnel, który opisał na swoim profilu na Facebooku procedurę apostazji, podkreślił, że "przez całe lata uważał" ją za "kompletnie zbędną". "Zgodnie z moim najgłębszym przekonaniem, fakt odprawienia nade mną półrocznym – a zatem nieświadomym i niepytanym o zgodę – jakichś obrzędów, guseł czy zaklęć, nie spowodował żadnych skutków rzeczywistych, ani też nie sprawił, że zaciągnąłem jakiekolwiek zobowiązania wobec takiej czy innej religii" - dodał.

"Ale czasem zmienia się poglądy. Coś we mnie – nie, nie pękło może, ale się przesunęło" - wyjaśnił następnie wskazując potem przyczyny swojej apostazji.

"I muszę powiedzieć, że było to zaskakująco miłe i bezproblemowe doświadczenie" - podsumował.

Jacek Dehnel to autor książek takich jak "Lala", "Balzakiana", "Fotoplastikon", "Matka Makryna". Za debiutancki tomik poezji "Żywioły równoległe" otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich oraz wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Złoty Środek Poezji". Jest laureatem prestiżowych nagród m.in. Paszportu "Polityki", Nagrody Splendor Gedanensis oraz Nagrody Śląski Wawrzyn Literacki.