Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 23.08.2020 10:21 Publikacja: 23.08.2020 10:21
Foto: Adobe Stock
Wielu chciałoby uczyć się bez wysiłku, z zamkniętymi oczami, najlepiej przez sen. Czy to możliwe? Sprawdzili to uczniowie prywatnego liceum w Landach (południowa Francja), którzy mieli lekcje języka obcego za pomocą hipnozy. Również w internecie pojawiły się platformy oparte na tej niekonwencjonalnej metodzie nauki. Niektórzy terapeuci oferują także sesje nauki w swoich gabinetach.
„Badania dowodzą, że hipnoza pozwala osiągnąć korzystny dla nauki stan psychiczny" - mówi Mathieu Landry, neurobiolog z Uniwersytetu McGill w Montrealu. Literatura naukowa pokazuje, że wykorzystanie technik hipnozy w celu przygotowania się do egzaminu ma pozytywny wpływ na wyniki w nauce. Szeroka gama sugestii przekazywanych przez hipnozę może podpowiedzieć uczniom, co robić podczas egzaminów (na przykład lepiej się skupić, zmienić postawę, właściwie oddychać, zachować spokój). „Ale mechanizmy wyjaśniające dlaczego tak się dzieje pozostają nieznane, a efekty są nadal dość skromne", zauważa Landry.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
W 2024 r. Polska przeznaczyła na refundację 25,5 mld złotych. – Jeden pacjent w programie lekowym to tak naprawd...
- Skutecznie stosowane leki w wielu przypadkach obniżają całkowite koszty opieki zdrowotnej. Przekładają się na...
Polska musi zwiększyć produkcję leków i substancji czynnych oraz stworzyć trwały i odporny system dystrybucji. N...
Zmiany zakładają poszerzenie listy refundacyjnej o szereg leków stosowanych w terapii onkologicznej i innych, w...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
Pacjentki z wysokim ryzykiem nawrotu powinny mieć szansę na leczenie mniej toksycznymi metodami – mówi prof. dr...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas