Obok Pawła Szymańskiego – któremu już wcześniej urządzono autorski koncert – jest najciekawszym kompozytorem średniego pokolenia. Obu łączy coś jeszcze: komponują własną, oryginalną muzykę, nie zabiegając o popularność.

55-letni Tadeusz Wielecki jest bardziej znany jako dyrektor festiwalu Warszawska Jesień, którym kieruje od dziesięciu lat. Dba, by prezentować ciekawe utwory – wiele z nich powstało na zamówienie festiwalu. Rzadko natomiast umieszcza w programie własne tytuły, choć ma się czym pochwalić. W lutym tego roku w Hiroszimie odbyło się np. światowe prawykonanie jego koncertu fortepianowego.

Tego utworu nie usłyszymy jednak we wtorek. Będą natomiast kameralne kompozycje Tadeusza Wieleckiego, w tym prawykonanie nowego dzieła napisanego specjalnie na ten wieczór. Sam artysta będzie jednym z wykonawców, jest bowiem nie tylko kompozytorem, ale również świetnym kontrabasistą.

Utwory Wieleckiego zagra też wielu wybitnych artystów, m. in. wiolonczelista Bartosz Koziak i pianiści Iwona Mironiuk oraz Szabolc Esztenyi.

[i] „Parę słów na nieokreślony temat”, Studio im. Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59, bilety: 25 i 40 zł, rezerwacje: tel. 22 379 33 33 lub na godzinę przed koncertem, wtorek (17.11), godz. 20. [/i]