Grand Prix zdobyło Centrum Mapungubwe w RPA. Zaprojektowała je pracownia Peter Rich Architects z Johannesburga. Centrum, pełniące funkcję muzeum, znajduje się na terenie Parku Narodowego u ujścia rzeki Shashe do Limpopo. Nad tym terenem góruje wzgórze Mapungubwe z cennymi stanowiskami archeologicznymi, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Centrum wznosi się w jego sąsiedztwie w dawnym korycie rzeki Limpopo, która zmieniła bieg.

Inspiracją były naturalny pejzaż, afrykańska kultura i miejscowe materiały. Pracownia Petera Richa propaguje współczesną afrykańską architekturę łączącą lokalną estetykę z modernizmem. Utalentowany architekt jest zarazem naukowcem dokumentującym afrykańskie osadnictwo.

Na Centrum składa się kompleks kopulastych budynków z surowych, ręcznie wyrabianych cegieł. Przy budowie zaangażowano okolicznych mieszkańców, aby wykorzystać ich znajomość tradycyjnego rzemiosła. Forma nawiązuje do kopców orientacyjnych wyznaczających w Afryce Południowej szlaki komunikacyjne. Sklepienia we wnętrzu kopuł kojarzą się natomiast z muszlami znalezionymi podczas wykopalisk.

Cały obiekt wznosi się na planie trójkąta równobocznego, co też ma swoją symbolikę. Przypomina o trójkątnych motywach, spotykanych w naskalnych malowidłach odkrytych u podnóża Mapungubwe. Poszczególne części łączy biegnąca zygzakiem przez cały kompleks ścieżka. Zwiedzający mają wybór, czy chcą oglądać wnętrza czy udać się drogą na zewnątrz budynków, by podziwiać krajobraz. Z najwyższego punktu muzeum roztacza się widok na całą okolicę.

Wnętrza mają naturalne światło niemal przez cały dzień. Słońce wpada przez otwór w sklepieniu i kolorowe okna w jego łukach. Refleksy odbijają się od tafli jeziora, które chłodzi rozgrzane powietrze (architekt zadbał w tej konstrukcji także o ekologię). Budowla zwyciężyła również w kategorii „obiekt kulturalny”.

Budynek roku jury konkursu World Architecture Festival 2009 w Barcelonie wybrało spośród 272 projektów z 67 krajów, zakwalifikowanych do finału. Były na niej także dwa projekty polskie: Dom Bezpieczny Roberta Koniecznego z KWK Promes oraz budowane Centrum Kongresowe w Krakowie zespołu Ingarden & Ewy Architekci.