Szybki rozwój onkologii daje nadzieję chorym, ale zarazem stawia poważne wyzwania przed systemem opieki zdrowotnej – w ramach tego samego budżetu konieczne jest uwzględnienie finansowania zwiększonej ilości innowacyjnych terapii. Odpowiedzialne partnerstwo rozumiemy w GSK jako współdziałanie z płatnikiem w dążeniu do umożliwienia pacjentowi dostępu do szerokiego wachlarza terapii optymalnie dopasowanych do jego potrzeb. W porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia i NFZ wypracowujemy rozwiązania korzystne dla płatnika, np. oferując terapie charytatywne.
Terapia taka zakłada czasowe przejęcie odpowiedzialności finansowej przez producenta leku w różnym zakresie i w różnych mechanizmach, co oznacza, że koszt leczenia pacjenta przez pewien czas pokrywa firma.
GSK zaproponowało to pionierskie rozwiązanie w przypadku programów terapeutycznych, podchodząc ze zrozumieniem do ograniczeń budżetowych. Od ponad roku z leczenia w tym mechanizmie korzysta w Polsce kilkaset kobiet chorych na raka piersi. Wywiązując się z zawartego porozumienia, GSK zwraca do systemu kilka milionów złotych rocznie.
Podobny mechanizm zaproponowaliśmy w przypadku nowego leku na raka nerki na wczesnym etapie po rejestracji, wyprzedzającym ewentualną refundację. Pacjenci mają zatem szansę na skorzystanie w ramach chemioterapii niestandardowej z opcji terapeutycznej związanej z mniejszą ilością działań niepożądanych, a dla systemu tańszej.