Najnowsze badania sugerują, że związek pomiędzy matką a nienarodzonym dzieckiem może być silniejszy, niż podejrzewano.
Otóż podczas ćwiczeń, w okresie ciąży, dziecko nie jest - jak większość sądziła – zupełnie bierne. Może ono aktywnie przyłączyć się do treningu, któremu poddaje się kobieta. W wyniku treningu dziecko oraz jego serce stają się coraz silniejsze.
Badanie przeprowadzone przez grupę naukowców z Kansas City University of Medicine and Biosciences wykazało, że dzieci urodzone przez matki, które wykonywały w czasie ciąży ćwiczenia okazały się mieć zdrowsze serca niż inne dzieci.
W badaniu wzięło udział 61 zdrowych kobiet w wieku od 20 do 35 lat. Około połowa z nich co najmniej trzy razy w tygodniu uprawiała jogging, power-walking, jogę lub inne podobne ćwiczenia przy czym ich podstawowym zajęciem był aerobic.
Druga połowa matek "była aktywna, ale nie brała udziału w oficjalnych ćwiczeniach", relacjonuje Linda E. May, fizjolog, która kierowała badaniami.
Kobiety trzykrotnie - w 28, 32 i 36 tygodniu ciąży - brały udział w nieinwazyjnych kardiologicznych badaniach.
Dr. May chciała odkryć w jakim stopniu wysiłek fizyczny matki przy ćwiczeniach wpływa na serce dziecka. Wiele lat temu, naukowcy wykazali, że akcja serca płodu wzrasta gdy matka wykonuje ćwiczenia, jednak wielu wcześniejszych badaczy uznała tą reakcję za przejściową, trwającą tylko w czasie ćwiczeń matki.